
Jak si osladit život zdravěji?
O škodlivosti bílého cukru všichni víme, stejně jako víme i to, že cukr je obsažený v mnoha potravinách, kde bychom jej, myšleno selským rozumem, vůbec nečekali. Cukry na nás zkrátka útočí denně a ze všech stran, ale i když samozřejmě potřebujeme sacharidy k získávání energie, měli bychom vědět, že sladit můžeme i o něco zdravěji.
Není cukr jako cukr
Sacharidy se dělí na jednoduché a složité. Ty první se rychleji vstřebávají a naše tělo tak získá okamžitou energii. Když jich však konzumujeme příliš, přeměňují se v těle na tuky a vytváří zásoby, které nechceme. Následně hrozí vznik civilizačních chorob jako je obezita, hypertenze nebo diabetes. Složité cukry nevedou k ukládání tukových zásob a naše tělo je zpracovává mnohem déle. Do této skupiny patří vláknina, škroby a celulóza. Naše tělo však zbytečně zatěžují také jednoduché přidané cukry a umělá sladidla, která většinou stojí za nápisem "bez cukru" na etiketách nejrůznějších potravinových výrobků.
Melasa, med a třtinový hnědý cukr
Melasa je vedlejší produkt výroby cukru a obsahuje znatelně méně kalorií. Do krve se přitom vstřebává pomaleji a energie z ní dodaná vydrží tělu delší dobu. Med je skvělá a oblíbená náhražka cukru. Stačí ho jen trocha a pokrm je díky němu nejen sladší, ale i chutnější a zajímavější. Výborný způsob slazení pro děti. Třtinový cukr se považuje za zdravější než bílý rafinovaný cukr, i když jeho energetická hodnota se blíží tomu bílému. Jeho velkým plus je však obsah minerálních látek.
Stévie, javorový sirup a agáve
Stévie patří mezi nejpopulárnější přírodní sladidla, obvykle obsažená v nejrůznějších druzích nápojů. Vyrábí se z ní tabletová sladidla i sirupy. Javorový sirup je daleko sladší než samotný cukr, takže jej stačí jen malé množství. Obsahuje velké množství minerálů, které jsou pro tělo důležité. Mezi ty vzácnější patří mangan, který se postará o vitalitu buněk. Sirup z agáve ovlivňuje hladinu glykemie a je typický vysokou sladivostí. Hodí se k přípravě pokrmů teplé i studené kuchyně a může pomoci i při redukční dietě.
Kokosový cukr a sladké ovoce
Kokosový cukr se vyrábí ze zkaramelizovaného nektaru kokosových květů. Má nízký glykemický index, ale nelze ho použít do každého pokrmu. Je bohatý na vitaminy ze skupiny B a rovněž obsahuje 14 aminokyselin. Kokosový cukr můžeme zařadit mezi antioxidanty. Hodně se zapomíná také na přirozenou sladkost některých ovocných plodů. Život vám zaručeně osladí například datle nebo i nastrouhaná mrkev, která se skvěle hodí i do těsta při přípravě zdravějšího moučníku.
Zdroj: zena.centrum.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová