zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Jak cukr škodí našemu zdraví?

Michaela Chylková
21.10.2016

Omezení cukru se netýká pouze těch, kteří chtějí zhubnout. Množství přijatého cukru totiž zásadně ovlivňuje vznik závažných chorob. Jak překonat chuť na sladké? Víte, že bychom denně měli sníst maximálně 25 gramů cukru?

Cukr a skryté nebezpečí

Na škodlivost průmyslově vyráběného cukru poukazuje čím dál více odborníků. Denně bychom měli sníst maximálně 25 g cukru, toto množství však většina z nás mnohonásobně překračuje. To, že bychom měli snížit příjem cukru při snaze zhubnout, je více než jasné, ale ještě více žádoucí je, abychom snížili konzumaci cukru v prevenci zdravotních obtíží. Cukr může být příčinou řady nemocí - infarktu, žaludečních vředů, osteoporózy a také rakoviny.

Cukr silně okyseluje organismus

Cukr patří mezi hlavní kyselinotvorné látky, které narušují tzv. acidobazickou rovnováhu v těle (poměr kyselin a zásad), což podporuje vznik většiny nemocí. Dalším negativem je tvorba kyseliny mléčné a kyseliny acetylsalicylové při trávení cukru, tyto látky v těle působí jako toxiny.

Vliv cukru na játra, srdce a kosti

Cukr bývá dáván do souvislosti s trávicími, srdečními a jaterními potížemi, řídnutím kostí, diabetem, nádorovými onemocněními, nervovými poruchami, opakovanými migrénami, vaginálními výtoky a v neposlední řadě také s akné.

Závislost na cukru má tři fáze

Přestat cukr konzumovat, nebo jej alespoň z velké části omezit, je pro řadu z nás běh na dlouhou trať. Cukr působí v mozku podobně jako třeba alkohol, nikotin a jiné drogy. V první fázi tělo cukr ještě nijak zvlášť nevyžaduje a spokojí se s malým zákuskem jednou za čas. Ve druhé fázi se tělo bez cukru nějakou dobu obejde, ale pak si to pořádně vynahradí (bonboniéra snězená na posezení apod.). A ve třetí fázi člověk bez cukru nevydrží už ani jeden den a neustále ho honí mlsná.

Odvykání chuti na sladké

Uberte na množství cukru

Jak na to? Podle staré čínské medicíny platí - čím více solíme, tím více potřebujeme cukru. Tím bychom měli začít. Výkyvy krevního cukru způsobují, že toužíme po sladkém, s tím paradoxně souvisí právě nadměrné solení - misky vah se potřebují vyrovnat. Do jídelníčku bychom častěji měli zařadit zeleninu, ovoce, ořechy, cereálie, semínka apod. Chuť na sladké nám pomůže přebít také popíjení zeleného čaje.

Prokoukněte skrytý cukr

Cukr je pořád jen cukr. Ani ten hnědý vás nezachrání. Cukr se vyplatí alespoň občas nahradit přírodními sladidly, které seženeme v prodejnách se zdravou výživou. Volíme agávový, datlový nebo kukuřičný sirup, případně rýžový slad.

Při nákupech se vyplatí zkontrolovat etikety a přečíst si právě obsah cukru v daném balení, to platí nejen u hotových pokrmů a cukrovinek, ale také u slazených nápojů.

Foto: Pixabay.com

Autor: Michaela Chylková

Pečený čaj - vitamíny pro zahřátí
10 způsobů, jak využít léčivých účinků medu

Další články

Gilbertův syndrom
Nemoci a léčba

Gilbertův syndrom

02.10.2016

Gilbertův syndrom (GS) nebo také Meulengrachtův syndrom je poměrně vzácné dědičné onemocnění. Nejednotnost v názvu této nemoci je dána historickou nejasností, podle níž tuto nemoc ...