zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Hubnutí a alkohol – jde to dohromady? Ano! Pijte ale chytře

Veronika Matoušová
29.12.2021

Vzdáváte se úplně alkoholu kvůli dietě nebo hubnutí? Možná děláte chybu. Ano, čtete správně. Není úplně pravdou, že vám hubnutí půjde lépe, pokud budete abstinovat. Pružné a štíhlé tělo si můžete udržet, aniž byste museli bojkotovat veškeré alkoholické nápoje za všech okolností. Stačí totiž pít chytře a využívat v praxi několik triků.

Dobrou zprávou pro požitkáře je, že podle posledních studií mohou být v hubnutí úspěšnější umírnění konzumenti alkoholu než zarytí abstinenti. Než to ale oslavíte sklenkou, je potřeba zvolit tu správnou strategii, aby se spolu s doušky alkoholu nedostávala do těla i energie, která se chce usadit v podobě tukových faldíků. Zdravotní otázka je pak samozřejmostí.

Co se děje, když alkohol vstoupí do těla

Alkoholický nápoj je složený ze sacharidů, cukru a etanolu neboli čistého alkoholu. Po požití putuje nápoj do žaludku, kde se část alkoholu dostane do krve. To má ten požadovaný efekt v podobě rozjařené nálady. Mezitím cukr a sacharidy pokračují dále trávicí soustavou a alkohol coby toxin putuje do jater. Protože etanol nemá žádnou nutriční hodnotu, je spálen jako první. Ostatní složky drinku se usadí na vašem těle v podobě tuku, zejména v oblasti břicha. Nejčastěji také společně s miskou chipsů, kterou jste si dali k tomu. Jak asi každý ví, alkohol působí jako rušič veškerých zábran, proto často během popíjení přikusujeme i nezdravé či kalorické dobroty, kterým se za normálních okolností vyhýbáme. Problém s přibíráním nebo nemožností zhubnout je pak na světě.

Umírněnost je základ

Jak už bylo řečeno, výzkum zjistil, že ženy, které si dají jeden či dva alkoholické nápoje denně, jsou v udržení štíhlé linie úspěšnější než ty, které nepijí vůbec. Jak je to možné? Přijímají přece více kalorií než abstinentky. Odborníci se shodují na tom, že se metabolismus umírněných „pijanů“ naučí zpracovávat kalorie z alkoholu velmi efektivně, proto zpravidla nekončí v podobě tukových zásob na břiše. Pokud si ale říkáte, že se raději vzdáte každodenní sklenky a ušetříte si je na víkendy, kdy alkohol poteče proudem, bohužel to takhle nefunguje. Organismus nebude za takových podmínek natrénovaný a metabolismus si s alkoholem tak dobře neporadí. 

Obecně je dobrou cestou pít velmi umírněně a dva dny v týdnu si udělat zcela bez alkoholu a dopřát tak svým játrům odpočinek. Tak je to pro udržení váhy i pro celkový zdravotní stav prospěšné. Pokud budete pít alkohol takto málo a s rozumem, přinese vám to ještě jednu výhodu. Budete zvyklí být ve vztahu k alkoholu umírnění, a právě tato schopnost sledovat se a řídit svou spotřebu se přenáší také na samotné jídlo. Umírněnost pak bude součástí vašeho zdravého života.

Zvolte pomalé tempo a pijte jen podle sebe

Zásadním klíčem k rozumnému popíjení je rovněž velmi pomalé tempo. Známý trik je také střídání alkoholických nápojů s nealkoholickými verzemi. Pokud jste v širší společnosti, nikdy se nenechte zatáhnout do hromadného objednávání drinků, dvojnásob to platí v případě mužských společníků. Jejich organismus totiž alkohol zpracovává rychleji. Jestli vás čeká větší flám, dopřejte si také vydatný oběd s vyváženými nutričními hodnotami. Dejte si komplexní sacharidy s nízkým glykemickým indexem a bílkoviny pro pocit nasycení. Než vyrazíte do baru, dopřejte si svačinu s obsahem vlákniny a bílkovin. Zabráníte tak tomu, abyste si hned k prvnímu drinku objednali také balíček brambůrků. 

Není drink jako drink

Chcete-li ušetřit pár kalorií, je dobré znát pár triků, jak nahradit jeden drink za druhý. Máte rádi bublinky? Místo šampaňského, které ve 100 ml má zhruba 80 kcal, zvolte prosecco s obsahem 60 kcal na stejné množství. Pokud si chcete dopřát míchaný drink, dejte si raději vodku s tonikem než například colu a whisky. Na jedné skleničce ušetříte asi 70 kalorií. A vůbec největší rozdíl je například mezi mojitem a margaritou. Oblíbené svěží mojito obsahuje asi 215 kcal, kdežto margarita až 350 kcal. Víno volte raději bílé a řeďte ho vodou. Pivo berte spíš jako „zdravotní“ tečku po vydatném jídle než jako pití na celý večer. Není tedy důležitá jen umírněnost, ale také správný výběr nápojů.

Chcete být zdraví a štíhlí, ale nechcete si něco odpírat? Je to možné. Dokonce i pít alkohol můžete. Pijte ale chytře a pak nemůžete ohrozit ani svou postavu, ani své zdraví.

Silvestrovská oslava bez kocoviny: Jak kombinovat alkohol s jídlem? 

Jak se vyhnout běžným silvestroským úrazům 

Autor: Veronika Matoušová

Jak se dostat zpět do formy po prodělání covidu?
Kožní problémy a jejich zhoršování v zimě

Další články