zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Dýně - posílí imunitu v boji proti infekcím

Veronika Tůmová
15.10.2017

Rádi si v těchto dnech zdobíte zahrádku, terasu nebo balkon pestrobarevnými a různě velikými dýněmi? A jak by také ne, je přece jejich čas a jako podzimní dekorace jsou nepřekonatelné. Už také víme, že dýně je nadmíru zdravá zelenina a pomůže nám dokonce i s hubnutím.

Dýně však může pomoci i při častých podzimních potížích s nachlazením. Bojíte-li se právě chřipky, rýmy, kašle apod., zkuste začít zdravějším jídelníčkem, kam zařadíte právě dýni. Uvidíte, že se to vyplatí!

Dýně jako skvělý podzimní zdroj vitamínů

Dýně je bohatou zásobárnou vitamínu A, který hraje zásadní roli v boji proti infekcím, i při prevenci a podpůrné léčbě. Tělo tak dostává dostatek obranných látek proti virům i bakteriím, a to je přesně to, co na podzim potřebujeme. Správné vstřebávání vitamínu A je dobré podporovat také dostatečným přísunem zinku. Dýně dále obsahuje vitamín B - B3, vitamín E, kyselinu listovou, omega-3-mastné kyseliny, z minerálních látek pak hořčík, draslík, vápník, měď, selen, železo, zinek, karoten a fosfor.

Dýňová semínka a zázračné účinky zinku

Dýně vám pomůže s detoxikací organismu a budete-li ji konzumovat pravidelně, což nelze než doporučit, zbavíte se i svých trávicích problémů. Velmi ceněným doplňkem stravy jsou dýňová semínka, a to díky velmi vysokému obsahu zinku, který je vysoce protizánětlivý. Doporučují se při všech možných problémech (kožních ekzémy, lámavost vlasů a nehtů, infekční onemocnění), konzumaci dýně lze doporučit i na podporu imunitního systému při rekonvalescenci.

Dýňový olej nejen pro zralou pleť a proti striím

Dýňový olej má své využití nejen v kosmetice, můžete se s ním setkat u nejrůznějších hydratačních krémů, masážních olejů, ale i mezi přípravky na vlasy. Z lékařského hlediska se doporučuje například na problémy s prostatou, nebo při různých onemocněních močové soustavy. Reguluje také hladinu cholesterolu a chrání tepny před kornatěním. Díky obsahu vitamínu E také účinně zpomaluje jevy stárnutí a předpokládá se, že působí i jako prevence proti vzniku rakoviny. Má protizánětlivé účinky, zbavuje střeva parazitů a podporuje zdravý vývoj organismu.

Více o dýňovém oleji

Další potraviny pro účinnou prevenci podzimního nachlazení

A co dalšího můžete udělat pro celkové posílení vlastní imunity, aby chřipka a různé formy nachlazení měly letos o poznání menší šanci? Jedna sklenička kvalitního pomerančového džusu k snídani vám dodá víc než sto procent doporučené denní dávky vitaminu C. Mléčné výrobky a rybí maso - skvělý zdroj vitaminu D, který efektivně zvyšuje imunitu a pomáhá předcházet nachlazením. Česnek a cibule, například jako součást vydatné kuřecí polévky, která je známým životabudičem a skutečně skvělou procedurou k posílení těla. Zelný salát – vitamínová bomba sama o sobě, která dodá ty správné vitamíny tam, kde je tělo potřebuje. Pro posílení imunity se doporučuje také černý nebo zelený čaj.

Zdroj: Ona.idnes.cz, Prostezdravi.cz, Bylinkyprovsechny.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Věděli jste, že zanedbaný dětský chrup je hrozbou i pro stálé zuby?
Chcete se vyhnout rýmě a nachlazení? Pěstujte si rýmovník!

Další články

Jak správně vymalovat byt?
Zdravý život

Jak správně vymalovat byt?

06.10.2017

Chcete se pustit do malování bytu? Myslíte si, že je podzim vhodná doba pro tuto činnost? Upřímně řečeno - na ročním období nezáleží. Jistě, v teplém létě nám bude vše lépe schnou ...