Dýně prospívá zdraví i kráse
Halloween je už sice za námi, ale dýně stále v těchto dnech zdobí naše zahrádky i balkony, a to vyřezávané, se strašidelným výrazem i ve své původní podobě. Dýně má však své uplatnění i v kuchyni a dokonce i v kosmetice. Má léčivé i regenerační účinky, je úžasným dekorativním prvkem a navíc, výborně chutná!
Dýni (tykev obecnou) a její léčivé účinky znali už staří Indiáni, využívali ji k léčení zažívacích potíží, ale i pro zbavení se tasemnice, škrkavek a podobných parazitů. Z Ameriky ji k nám do Evropy přivezl Kryštof Kolumbus.
Dýně - posiluje, uklidňuje, regeneruje a léčí
Dýňová dužina obsahuje velké množství vody, málo sacharidů a je velmi bohatá na vlákninu. Obsahuje mimojiné hořčík, sodík, měď, selen, draslík, železo, zinek, fosfor, beta-karoten, lutein, vitamin A, alfa-karoten, dále pak bílkoviny, kvalitní nenasycené mastné kyseliny a kyselinu nukleovou, známou pro své omlazující účinky. Díky vysokému obsahu vlákniny působí příznivě na trávicí trakt, pomáhá vylučovat z těla škodlivé toxiny, snižuje hladinu tuků v krvi, posiluje imunitu, podporuje činnost srdce a uklidňuje nervy, napomáhá správné funkci slinivky i ledvin, má regenerační účinky.
Olej z dýňových semínek
Čistý a kvalitní dýňový olej, který se lisuje ze semen dýně, dodává tělu potřebné živiny i energii, zlepšuje kvalitu pokožky, zubů i nehtů, má pozitivní vliv na správné prokrvování vnitřních orgánů a mozku, působí také protizánětlivě. Užíváním dýňového oleje také snižujete riziko vzniku nádorů, zmírníte močovou infekci, kožní potíže či alergie. Napomáhá také celkovému urychlení průběhu nemoci. Semena dýně osahují vysoké množství zinku, ale i dalších velmi prospěšných látek. Dýňový olej je také výborný pro masáže, osvědčil se především při dětských kolikách a nadýmání miminek. Je také znám posilující nápoj z opražených dýňových semínek, který se doporučuje ženám těsně před a po porodu.
Dýně v kosmetice
Dýňový olej je vhodný také pro vlasové zábaly, chceme-li předejít vypadávání vlasů. Má blahodárné účinky pro regeneraci, hydrataci a zjemnění pokožky. Potírají se jím také nehty a nehtová lůžka, což snižuje štěpení a lámavost nehtů. Dýňová dužina a semínka dýně se používají také do pleťových masek, dýňová semena působí příznivě na mastnou pleť a stahují póry. V kombinaci s mandlovým olejem z nich můžete také připravit pastu na odstraňování pih.
Dýně v naší kuchyni
V kuchyni je u nás zřejmě nejoblíbenějším druhem dýně hokkaido. Má jemnou, sladkou, lehce oříškovou chuť, hodí se do zapékaných jídel, omáček, marmelád i buchet, do nádivek i ke grilování, je z ní také výborná polévka, nebo třeba podzimní vitamínový koktejl. Dýňová semínka pak skvěle nahradí oříšky či mandle, můžete jimi také dochutit saláty, rýži či těstoviny.
Zdroj: Onadnes.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová