Doplňky stravy: Dodejte tělu potřebnou energii
Cítíte se vlivem zimního počasí unavení a bez energie? Možná vám chybí některé minerální látky nebo vitamíny. Pokud není vaše strava zrovna ideální, je dost pravděpodobné, že máte nedostatek některých živin, které ovlivňují vaši energii, náladu i kvalitu spánku. Pro takové situace existuje na trhu řada doplňků stravy, které dokážou chybějící látky dodat a zlepšit tak kvalitu vašeho života. Jaké doplňky stravy by neměly chybět u vás doma?
Protein
V jakémkoliv ročním období je důležité dbát na dostatečný přísun bílkovin neboli proteinů. Představují základní stavební jednotku a jsou potřebné pro řadu důležitých procesů v těle, například dělení buněk. V případě vyváženého jídelníčku by neměl být až takový problém bílkoviny dodat v potřebném množství. I tak se ale někdy stane, že nezvládnete stravou získat dostatek proteinů. Proto je určitě šikovné mít doma kvalitní proteinový přípravek. Pomůže vám tak v nouzi rychle a jednoduše dodat, co potřebujete. Na trhu existuje mnoho druhů a je nutné pečlivě vybírat. Volit můžete buď klasické proteiny z mléčných bílkovin, případně rostlinné verze vyrobené například z luštěnin nebo obilovin.
Vitamín C
Pokud máte oslabený imunitní systém a dlouhodobě cítíte únavu, možná máte nedostatek vitamínu C. Mějte tedy po ruce vždy nějaký doplněk stravy ideálně s postupným uvolňováním. S dávkou to ale nemusíte přehánět, preventivně vám stačí 500 mg denně. Jen v případě, že se necítíte úplně fit, můžete dávku zvýšit. Pamatujte ale na to, že přebytek „céčka“ se bez užitku vyloučí, a i když vyšší dávky nejsou nijak extra škodlivé, přece jen je to větší zátěž na játra a ledviny. Vyberte si tedy kvalitní doplněk stravy buď v podobě samotného vitamínu C, nebo komplexní přípravek, jehož je vitamín C vždy součástí. Dobrými pomocníky jsou také přípravky z grepových jader, rakytníku, černého rybízu nebo šípku. Tyto plodiny patří mezi nejcennější zdroje vitamínu C.
Hořčík
Nedostatek energie, která se projevuje psychickou a fyzickou únavou, může být způsobena nízkým přísunem důležitého minerálu hořčíku. Ten je přitom zodpovědný za řadu důležitých procesů v těle. Hořčík se stará o nervovou soustavu, podporuje správné fungování svalstva, brání svalovým křečím a také přispívá k dobré náladě. Díky dostatečnému množství hořčíku se také mnohem lépe vypořádáte se stresovými situacemi. Proto nepodceňujte jeho příjem. Pokud víte, že máte rezervu ve stravě, mějte doma vždy nějaký doplněk stravy s obsahem hořčíku. I tento minerál bývá součástí vitamínových komplexů, ale je vhodnější zvolit samostatný doplněk s obsahem hořčíku nebo pouze v kombinaci s vitamínem B6. Na trhu najdete různé varianty - tobolky, šumivé tablety nebo i snadno vstřebatelné granuláty. Užívejte tento minerál při větší fyzické i psychické zátěži. Určitě ho oceníte.
Co způsobuje nedostatek hořčíku v našem těle?
Železo
Nedostatkem železa trpí především ženy, a to z důvodu pravidelného menstruačního krvácení. Železo se však obecně hůře vstřebává ze stravy, proto není na škodu mít doma také nějaký přípravek. Nízká hladina železa trápí častěji také vegany, kteří železo hůře získávají jen pomocí rostlinné stravy. Železo je přitom zodpovědné za správnou krvetvorbu a okysličuje tělo. Pokud se cítíte unavení, máte bledou pleť, trápí vás zimomřivost a nesoustředěnost, může za tím být nedostatek železa. Pořiďte si tabletky nebo sirup s jeho obsahem. Důležité je zvolit si dobře vstřebatelnou variantu a také dodržovat správné užívání. V kombinaci s vejci, celozrnnými produkty, černým čajem, kávou nebo mlékem klesá využitelnost přípravku. Naopak doplňky stravy s obsahem železa kombinujte s vitamínem C, ten jeho vstřebatelnost zvyšuje.
Jaké příčiny může mít anémie z nedostatku železa?
Melatonin
Jedná se o hormon, který zajišťuje dobrý spánek a ovlivňuje usínání. Máte-li málo tohoto hormonu, projeví se to nejvíce špatným spánkovým režimem, tzn. špatně a dlouho usínáte, budíte se během noci a ráno vstáváte víc unavení, než když jste šli spát. Při nekvalitním nebo nedostatečném spánku totiž nemohou proběhnout v těle všechny regenerační procesy. Zkuste doplnit hormon melatonin pomocí suplementu. A chcete-li užívání melatoninu ještě více podpořit, alespoň hodinu před ulehnutím do postele nekoukejte na televizi ani do počítače či mobilu. Modré světlo z těchto technologií výrazně ztěžuje přirozenou tvorbu melatoninu, tím dochází snadno k poruchám spánku.
Jak přečkat dlouhou zimu bez depresí?
Při správném a kvalitním stravování v kombinaci s dostatečným pohybem i odpočinkem by mělo mít vaše tělo všeho dostatek. Je však mnoho situací, které mohou veškeré vaše snahy narušit, v takových chvílích je dobré mít zásobu základních doplňků stravy. Vždy ale dbejte na jejich kvalitu a správné složení.
Autor: Veronika Matoušová