Češi a zdravý životní styl
Na co dbát, abychom byli zdraví a vitální? Jaký je přístup společnosti ke zdravému životnímu stylu? Jaká je situace v naší zemi, v menších a velkých městech a ve srovnání se světem? Co takhle recept na letní smoothie bowl? To vše pohledem úspěšné podnikatelky Lucie Almásyové, online průvodkyně zdravým životním stylem v projektu “Zdravý Čech”.
Zdraví a vitalita
Zdraví vychází z rovnováhy mezi tělem a duší. Proto bych čtenářům doporučila dbát nejen na zdravý jídelníček bohatý na kvalitní přirozené potraviny se spoustou barevného ovoce a zeleniny a dostatečný pitný režim, ale také na pravidelný pohyb v přírodě a péči o emoční stránku svého zdraví. Vyhněte se rafinovaným potravinám, cukru, klasickému pečivu a dietám (obzvláště těm, které slibují zázračné zhubnutí). Omezte stres, dopřejte si dostatek spánku a začínejte svá rána hezky, pozitivně a s úsměvem na tváři. Uvidíte, jak se budete cítit po zbytek dne. Má oblíbená rána začínají lehkou ranní rozcvičkou, krátkou meditací či dechovým cvičením a zdravou výživnou snídaní. Každý jsme jiný a každému vyhovuje něco trochu jiného. Nebojte se proto zkoušet, než si najdete to pravé, co vám sedí. Možností dnes máme opravdu hodně. Ať už se rozhodnete pro to či ono a vydáte se cestou zdravého životního stylu, dejte si své zdraví jako prioritu a buďte ve všech oblastech důslední. Zároveň se sebou mějte trpělivost a mějte se rádi.
Snídaně - zdravý základ pro celý den
Přístup společnosti ke zdravému životnímu stylu
Vnímám jej pozitivně. Určitě zaznamenávám celosvětově rostoucí trend, a to zejména během posledních několika let. Obrovský vliv na tom mají nepochybně média a influenceři i samotná touha a motivace lidí zhubnout, cítit se dobře a dobře vypadat. Zvyšuje se popularita některých výživových směrů a zájem o ekologii. Přijde mi také, že se více lidí zajímá o zdraví celostněji - tedy nejen o to, jak zdravě jíst, ale třeba i o to, jak redukovat stres, který nás dennodenně obklopuje. Mnoho z nich si také uvědomuje nepochybné propojení fyzického a psychického zdraví a dopad na celkový stav člověka. Pokud například zdravě jíme, ale jsme často ve stresu, málo spíme, málo se hýbeme, tak nás samotná strava nespasí. Důležitá je rovnováha, kterou mnoho z nás v tomto uspěchaném světě těžko hledá. Teoretická znalost si ale myslím lidem tolik neschází.
Češi a svět v oblasti zdravého stravování
Ve velkých městech po Česku jako jsou Praha a Brno (a zejména u mladší populace) je povědomí i zájem o zdravý životní styl mnohem výraznější než v menších městech a na vesnicích. Ono se vlastně není čemu divit - jedním z důvodů je obecně vyšší životní úroveň, snazší přístup k informacím, širší výběr a dostupnost zdravých potravin i výběr restaurací a druhým důvodem podle mě je, že se lidé žijící ve městech mnohem více odklonili od přirozeného způsobu života. Čelí větší míře stresu, mají sedavá zaměstnání, jsou obklopeni elektrosmogem, potřebují se během dne rychle najíst. A právě tento životní styl pak uvědomělejší jedince vede k potřebě ho nějak balancovat. Snaží se pravidelně cvičit, zdravě jíst, dostatečně spát, zklidňovat mysl pomocí jógy a meditací. Zdaleka se nejedná o většinu, ale procento těchto lidí roste. Napomáhají i různé mobilní aplikace a chytré hodinky, díky kterým mají uživatelé přehled o tom, jak si v oblasti zdravého životního stylu dlouhodobě vedou a v jaké oblasti by měli přidat. Trendy zdravého životního stylu jsou v Česku oproti předchozím rokům hodně vidět, ale samozřejmě ve srovnání se světovými metropolemi zde máme ještě velký prostor ke změnám. Velký rozdíl vidím například ve vnímání biopotravin - u nás vůči nim stále ještě převládá určitá skepse, kdežto v zahraničí jsou vnímány jednoznačně pozitivně. Situace se ale zlepšuje.
Smoothie bowl nezklame!
Jelikož je léto a příroda nás obdarovává úžasným svěžím ovocem a zeleninou, měli bychom je využít naplno. Už jste někdy zkoušeli posnídat smoothie bowl? Stačí, když v mixéru rozmixujete například lesní plody, červenou řepu (předem uvařenou), mražený banán a kousek avokáda s mandlovým mlékem, poté přidáte předem naložená chia semínka a vše promícháte. Měla by vám vzniknout kaše krémové konzistence. Tu pak ozdobíte např. plátky čerstvého kiwi, borůvkami, malinami, kokosem, domácí granolou, kakovými boby, mandlovým máslem a podobně.
Foto: Pixabay.com
Autor: Alžběta Halamová