zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Brambory a batáty: Proč je častěji zařadit do jídelníčku?

Evžena Janovská
06.12.2020

Brambory i batáty mají své místo ve zdravé výživě. Obě rostliny v sobě skrývají velké množství zdraví prospěšných látek, navíc jsou si podobné. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Brambory ve zdravé výživě

Brambory patří k základním potravinám naší kuchyně. Jsou bohaté na vlákninu a na škrob, avšak ne na kalorie. V 100 g vařených brambor se skrývá jen 325 kJ. Najdeme v nich nemalé množství minerálů, nenajdeme v nich však žádný tuk. Brambory jsou dobrým zdrojem vitamínu C, některých vitamínů skupiny B, flavonoidů, karotenů, draslíku, manganu, hořčíku.

Míra blahodárných účinků brambor na naše zdraví záleží na jejich úpravě. Nejzdravější jsou brambory vařené ve slupce, těsně pod slupkou se totiž skrývá největší množství zdraví prospěšných látek. Musíme-li oloupat brambory, použijme škrabku, díky ní totiž odkrojíme z hlízy brambor co nejtenčí vrstvu. Je doporučováno je vařit v co nejmenším množství vody, zachovají si tak více výživných látek.

Brambory a štíhlá linie

Při vhodné úpravě nám brambory mohou pomoci ke štíhlé linii, například 100 g vařených brambor obsahuje pouze 325 kJ. Rezistentní škrob spolu s vlákninou jim propůjčují vysokou sytící schopnost. Kombinací brambor s bílkovinnou potravinou tuto schopnost umocníme. Naopak hranolkům, kroketám a bramborovým lupínkům bychom se měli raději vyhnout nejen kvůli jejich vysokému obsahu kalorií. Vysoký obsah tuku není jejich jediná negativní vlastnost. Největším škůdcem je obsah akrylamidu, toxické látky, která vzniká v škrobových jídlech při vysoké teplotě.

Lepek - klady, zápory a příznaky intolerance

Kdy nám brambory mohou naopak škodit

V některých případech mohou brambory našemu zdraví naopak uškodit. Kromě jejich dostatečné tepelné úpravy je třeba odstranit klíčky a zelené části brambor. Tyto části brambor obsahují totiž toxické látky, které nezničí ani tepelná úprava. Důležité je také jejich správné skladování. Brambory vyžadují ke skladování tmavé a chladné místo, nikoli však chladničku.

Batáty nejsou sladké brambory

Batáty pro svou podobnost s bramborami bývají často nazývány „sladké brambory“. Ve skutečnosti se však jedná o hlízy tropického druhu svlačce, povijnice batátové. Batáty se podobají bramborám nejen svým vzhledem. Mají podobnou chuť, stejné využití a dokonce i podobné nutriční složení. Jejich jemně nasládlá chuť se hodí do salátů i jako příloha k červenému masu. V USA používají batáty také na přípravu pyré, pudinků, sladkých krémů i jako náplň do pečiva. Batáty mají nižší glykemický index než brambory, obsahují více vlákniny i živin. V jejich čerstvých hlízách se skrývá 70 % vody, 26 % sacharidů, 2 % bílkovin, 3 % nerozpustné vlákniny a 9 % pektinu. Příznivá je i jejich energetická hodnota, 100 g dužiny z hlíz obsahuje pouze 320 kJ.

Složení minerálních látek i vitamínů je velmi podobné jako u brambor. Na rozdíl od brambor najdeme v batátech velké množství provitamínu A, vitamínu E, vitamínu K. Obsahují také větší množství vitamínu C, hořčíku i draslíku. V batátech na rozdíl od brambor nenajdeme solanin. Jejich jedinou nevýhodou je vyšší cena.

Granola a kaše jako ideální snídaně či svačina do chladných dnů: Jak na jejich přípravu? 

Rajčatová polévka s batáty

Autor: Evžena Janovská

Kolostrum: zcela přírodní podpora imunity. V čem tkví jeho kouzlo?
Vánoce v roce pandemie - v čem budou jiné?

Další články

Psyllium - zdravá síla rozpustné vlákniny
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Psyllium - zdravá síla rozpustné vlákniny

26.11.2020

O tomhle malém zázraku jste už určitě někdy slyšeli, zvláště, řešíte-li často problémy s vyprazdňováním, nebo využíváte-li jej jako doplněk při redukční dietě. Jedná se o rozemleté ...