zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Borůvky, maliny, ostružiny. Jak je správně skladovat?

Veronika Tůmová
04.08.2024

Z letních bobulovin připravujeme skvělé koláče, bublaniny, ale i sirupy, kompoty nebo oblíbené smoothie. Jejich účinky nám velmi prospívají a jejich poměrně krátká sezóna by rozhodně neměla zůstat bez povšimnutí. Bobuloviny jsou perfektním zdrojem antioxidantů, nejsilnější antioxidanty pak v sobě ukrývají především ostružiny, maliny a borůvky. 

Bobuloviny nám srovnají hladinu cukru, dodají vlákninu, vitamíny i potřebné živiny

Pozitivní účinky na hladinu krevního cukru u některých bobulovin se projevují u zdravých lidí, i u lidí s inzulinovou rezistencí. Z odborných studií vyplývá, že ideálně bychom měli bobuloviny konzumovat ke každému pokrmu, který obsahuje vysoké množství sacharidů. Bobuloviny jsou skvělým zdrojem vlákniny, včetně té rozpustné. Ta pomáhá snižovat počet kalorií, které absorbujeme z jídla. Velmi vhodné jsou pro tento účel především maliny, ostružiny, jahody a borůvky. Přestože jsou bobuloviny nízkokalorické, jsou pro lidský organismus velmi výživné. Obsahují také spoustu vitamínů a minerálních látek, včetně vitamínu C (ten se v největším množství vyskytuje v ostružinách) a dalších cenných látek, jako je draslík, fosfor, mangan a podobně.

Černý rybíz, borůvky a brusinky

Černý rybíz má kromě velkého obsahu vitamínů významný obsah rutinu, který nám pomáhá udržovat naše cévy pružné. Pomáhá také při dlouhodobém stresu nebo například při rekonvalescenci po těžkých nemocech. Borůvky jsou nabité antioxidanty, vlákninou, a vitamínem C. S jejich pomocí posilujeme své srdce, zlepšujeme si celkovou imunitu, prospívají naší náladě i paměti. Brusinky, které u nás dozrávají na konci léta, jsou důležitým lékem močových cest, trávicího a imunitního systému. Jsou také bohaté na antioxidanty, ale významně přispívají i ke zpomalení stárnutí. Sušené brusinky se přidávají například do čajových směsí, čerstvé jsou skvělé třeba v müsli nebo do jogurtů a ovesných kaší. 

Ostružiny, maliny a bezinky

Ostružiny obsahují celou řadu cenných látek, včetně vitamínu C, A, vybraných vitamínu B, z minerálů pak draslík, železo, hořčík, vápník a fosfor. Dále jsou tu třísloviny, organické kyseliny, flavonoidy a samozřejmě vláknina. List ostružiníku se sbírá v průběhu června a července. V rozumné míře jsou ostružiny prospěšné pro naše trávení, ale při zánětech střev se nedoporučuje konzumovat jich příliš. Ostružiny mohou špatně snášet lidé s nemocným žlučníkem. Maliny posilují srdce a imunitní systém, detoxikují, podporují metabolismus, jsou močopudné a působí příznivě i proti očním zákalům a šerosleposti. I bezinky, které stále mnozí z nás považují za obyčejný plevel, mají na naše zdraví mnoho pozitivních účinků, například zlepšují trávení a přináší úlevu při úporných zácpách. 

Skladování letních bobulovin

Drobné ovoce je pochopitelně nejvhodnější konzumovat čerstvé a co nejrychleji po sběru, v lednici je však možné skladovat nadbytek úrody v neomytém stavu i několik dní. Je však nutná kontrola, plody mají tendenci rychle plesnivět. Pro uchování ovoce je nejlepší je zamrazit nebo zavařit. Před zamražením se doporučuje naskládat jednotlivé bobule na tácek a předmrazit, teprve potom je přesypat do sáčků. Vhodné je také prosypat ovoce cukrem, který bude sloužit jako konzervant.

 

Zdroj: luciekrivinkova.czcelostnimedicina.cz

Autor: Veronika Tůmová

Zodpovědné stárnutí: jak si zachovat vitalitu a úsměv na tváři co nejdéle
Zalehlé uši z vody i cestování – proč jde o tak častý problém a co opravdu pomáhá?

Další články