Blahodárná síla šípků v kuchyni i kosmetice
Na podzim sbíráme nejen houby, ale i řadu různých léčivých bylin a plodů. Šípky jsou nedoceněným zázrakem podzimní divoké přírody. Jsou přímo napěchovány vitamínem C, který je důležitý pro imunitu, ale také zpomaluje stárnutí, odbourává únavu, podporuje trávení či vyhlazuje pleť.
Na šípkové keře narazíme na okrajích lesů, v opomíjených koutech zahrad i v městských parcích. Plody šípků jsou bohaté na pektiny, třísloviny, karoten, organické kyseliny, silice, železo, vápník či flavonoidy. Pravidelná konzumace šípků významně posiluje tělo proti kardiovaskulárním onemocněním, je prevencí virů a významně posiluje celkovou obranyschopnost. Nejlepší doba pro sběr je právě nyní, od září do října, ale čas máme v podstatě do prvních mrazů.
Čerstvé i sušené šípky pro zdraví
Šípky přešlé mrazem jsou sladší, ale nejsou příliš vhodné k usušení, navíc už ztrácejí cenné vitamíny. Přezrálé či mrazem přešlé šípky se naopak mohou hodit k zavařování. Obvykle sbíráme nejlépe tvrdé, do červena či oranžova zbarvené plody šípku, které po usušení skladujeme maximálně rok. Usušené plody uchováváme v dobře uzavíratelné sklenici, můžeme skladovat i v plátěném pytlíku. Ten umístíme na dobře větrané místo, nejlépe v tmavých a suchých prostorách. Šípky můžeme sušit i v troubě nebo v sušičce na ovoce, můžeme je však také zamrazit.
Nepodceňujme sílu šípkového čaje
První dochovanou zmínku o šípkovém čaji můžeme nalézt například v mnoha herbářích z 11. století, ale znali jej už ve starém Římě. Později jej začali využívat proti infekcím a zánětům, ale i pro lepší paměť. Na přípravu šípkového čaje můžeme použít šípky čerstvé i sušené, doporučuje se pít dva až tři šálky denně. Šípkový čaj bude vynikajícím pomocníkem v boji proti nachlazení, ledvinovým kamenům, při problémech s krvetvorbou i při cukrovce. Působí detoxikačně a zároveň močopudně, je prospěšný i při revmatizmu a tuhnutí kloubů.
Vyzkoušejte i zdravý šípkový sirup
Šípky v domácí kosmetice
Šípky znali lidé už ve starověkém Řecku či Římě. Byly velmi oblíbené, jejich květy byly považovány za symbol lásky, mládí a věčnosti. Lístky šípkových růží se přidávaly do koupelí, vyráběl se z nich vonný olej, mýdla, parfémy, a dokonce i ozdobné náhrdelníky. Šípky jsou i dnes výbornou ingrediencí pro výrobu domácí kosmetiky, která je vhodná pro všechny typy pleti. Z jader šípků se lisuje velmi kvalitní olej, jenž má slabě žlutou barvu a je téměř bez vůně. K látkám, které jsou v něm obsaženy, patří například kyselina transretinolová, tedy extrémně aktivní derivát vitaminu A. Právě díky této látce je šípkový olej zdrojem úžasných regeneračních i léčebných účinků na krásu a zdraví pokožky, například na popáleniny, akné, drobné ranky, vysušenou pokožku, jemné vrásky aj. Ze snadno dostupných plodů šípku si tak můžeme v domácích podmínkách připravit vyživující a hydratační pleťové masky, regenerující tonikum, šípkovou mast i aktivátor podporující růst vlasů.
Jemné vlasy - trápení mnoha žen
Šípky v kuchyni
Kromě čaje vás může překvapit také vynikající šípkový sirup, domácí marmeláda, džem, pyré, kompot i slavná šípková omáčka ke zvěřině, především ke kančímu masu. Šípky patří k posledním darům, které nám příroda během roku nabízí. Nebojme se jich proto využít, jejich vitamínová síla a tím nezpochybnitelný přínos pro naše zdraví by neměl zůstat bez povšimnutí.
Zdroj: vitalia.cz, zena.aktualne.cz, styl-zivota.cz, zeny.iprima.cz, wikipedia
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová