Bezlepkové mouky: Které se hodí do cukroví a jaké mají výhody?
Adventní dny začaly a pomalu se přiblížila doba pečení vánočního cukroví. Snad každý zná klasické druhy jako jsou rohlíčky, linecké nebo perníčky. Co takhle zkusit pečení letos trochu odlehčeněji a zdravěji? S jistotou, že vám po takovém cukroví nebude těžko a se zárukou, že chuť i vzhled se zásadně nezmění? Stačí místo klasické mouky použít bezlepkovou. Existuje dnes už mnoho druhů a každá má při pečení svůj potenciál. Je jen potřeba použít tu správnou mouku na konkrétní druh cukroví. Jaké jsou nejlepší kombinace? A v čem jsou bezlepkové mouky lepší oproti klasické?
Výhody a druhy bezlepkové mouky
Vzhledem k větší poptávce po bezlepkových potravinách nabízí trh také spoustu druhů bezlepkové mouky. Už dávno to není jen o jedné univerzální bezlepkové směsi, která je ale bohužel složená jen ze spousty škrobů a éček. Tyto směsi navíc dokážou při pokusech o pečení dost narušit plány a umí z těsta udělat jen sraženou hmotu. To ale naštěstí neplatí v případě jednodruhové mouky. Dnes se už za klasickou bezlepkovou mouku považuje zejména mouka kukuřičná nebo pohanková. Výjimkou není ani rýžová mouka nebo také další specifické druhy. Jedná se například o luštěninové mouky (cizrnová, čočková) nebo oříškové (mandlová, kokosová, apod.). Oproti klasické bílé mouce mají ty bezlepkové několik výhod. Jednou z nich je například fakt, že nezatěžují trávení. Mají ale i další benefity, kterými se bílá mouka pyšnit nemůže. Jde zejména o obsah vlákniny a řadu vitamínů i minerálních látek. Z vitamínů uveďme například B komplex (hlavně B9 neboli kyselinu listovou), z minerálů vápník nebo hořčík, také mangan, draslík nebo železo. Pohanková nebo mandlová mouka také pomáhá snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu. Díky většímu množství vlákniny je zaručena větší a rychlejší sytost, proto ani toho cukroví nesníte tolik jako klasického s lepkem. Těžko v žaludku po něm mít ale nebudete.
Jak péct a skladovat cukroví, které není plné cukru?
Do čeho použít pohankovou mouku? A kam patří luštěninová?
Pokud chcete udělat krásně křehké a lahodné vanilkové rohlíčky, použijte pohankovou mouku v kombinaci s mletými mandlemi. S tímto spojením neuděláte chybu. Pohanková mouka dodá cukroví další rozměr chuti - jemně oříškový. Ostatní suroviny použijte, jak jste zvyklí. Těsto se díky této mouce celkem dobře propojí. Ovšem je potřeba brát trochu ohled na větší křehkost a modelovat rohlíčky s citem. Manipulace po upečení rovněž vyžaduje opatrnost. Ale chuť bude stát za to!
Na ostatní typické vánoční cukroví dobře poslouží rýžová mouka. Vytvoří skvělé těsto a chuťově není nijak výrazná, takže po této stránce se cukroví nezmění. Jen pamatujte, že rýžová mouka udělá cukroví drobivější. Zkusit ale můžete i kombinaci několika druhů. Osvědčená je například rýžová a kukuřičná nebo pohanková s rýžovou. Nebojte se vyzkoušet také některou z luštěninových mouk, třeba cizrnovou. Ta má navíc další výhody z výživového hlediska, je dobrým zdrojem bílkovin a lépe zasytí díky opravdu vysokému obsahu vlákniny. Jen se nenechte odradit výraznější a možná trochu netypickou vůní těsta při jeho výrobě. Pečením se to zcela ztratí a cizrnovému cukroví zůstane už jen příjemná vůně a chuť po oříšcích. Tato mouka je vhodná například na druhy cukroví podobné sušenkám neboli cookies. Dobrou službu udělá také třeba v lineckém cukroví. Nemusíte použít pouze jeden druh, zkuste cizrnovou mouku napůl smíchat s jinou vaší oblíbenou. I tak máte zdravější variantu se zajímavější chutí zaručenou!
Advent trochu jinak aneb zkuste to letos bez stresu
Mouku vybírejte podle složení a řešte přesnost receptů
Pokud jste se už rozhodli, že letos zkusíte i bezlepkové varianty cukroví, pamatujte na několik zásad. Na cukroví přednostně používejte jednodruhové mouky. Univerzální směsi jsou jen mixem škrobů, zahušťovadel a dalších éček včetně alergenů (lupina, sója). Stačí se podívat na složení. V jednodruhových moukách to ale nenajdete. S univerzální směsí se tedy ke zdravější variantě moc nepřiblížíte. Další důležitou zásadou je péct přesně podle daného receptu. Kuchařky jsou dnes plné bezlepkového pečení a internet nabízí velké množství osvědčených receptů. Určitě se tedy vyplatí najít si konkrétní bezlepkové recepty a řídit se podle nich. V případě bezlepkové mouky totiž o to více záleží na přesném množství všech surovin. Bezlepkové mouky obecně potřebují více tekutiny a hůře se pojí s ostatními surovinami. Nenechte se tím odradit a těsto vždy řádně zapracujte (nejlépe rukama). Nebojte, těsto si nakonec dá říct.
Bezlepkové mouky vyžadují možná trochu trpělivosti při zpracování, ale výsledek stojí za to, navíc uděláte něco pro své trávení, tedy i pro své zdraví. Takto vylepšené cukroví udělá radost také všem, kteří si hlídají váhu. Lepku je všude dost, tak proč od něj některé cukroví neodlehčit?
Kde se vzala tradice pečení vánočního cukroví?
Autor: Veronika Matoušová