Nespavost a stres: Jak spolu souvisejí a jak si pomoci?
Nervozita, potíže s usínáním a bušení srdce uprostřed noci, něco vám to připomíná? A když se vám konečně podaří na hodinku či dvě zabrat, trápí vás noční můry. Nespavost způsobená stresem je poměrně častá a jedná se o stav, který se může významně podepsat na kvalitě života. Jak se s ní vypořádat?
Podle různých průzkumů potrápí občas nespavost až třetinu populace, něco mezi 10-12 % jí však trpí chronicky. Chronická nespavost je jednak velmi vyčerpávající, jednak může mnoha způsoby ovlivňovat celkové zdraví, proto je nutné tomuto stavu věnovat pozornost. I když může mít mnoho příčin, mezi nejčastější patří úzkost a stres.
Proč stres ovlivňuje spánek
Lidé trpící úzkostlivými a stresovými stavy, mají v krvi setrvale zvýšenou hladinu stresových hormonů kortizolu a adrenalinu, které tělo i mysl aktivizují. A to nekončí ani v noci, kdy se mnohdy stav ještě zhoršuje. Když se totiž ocitnete v tichu vaší ložnice, může mysl, nerušena žádnými jinými vjemy, začít pracovat na plné obrátky a znovu v hlavě převracet to, co vás stresuje. Tato mentální energie napětí v těle i mozku jen posiluje. Právě proto je důležité připomenout, že na míře potíží se spánkem se významně podepisuje schopnost zvládat stres a pracovat s negativními emocemi. Čím méně to umíme, tím více nás trápí nespavost.
Akné a stres spolu úzce souvisí: Jaké jsou příčiny akné v dospělosti?
Není stres jako stres
I když většinou mluvíme jen o jednom, ve skutečnosti existuje více druhů stresu a všechny nejsou špatné. S každodenními úkoly a výzvami, které nás nutí vystoupit z komfortní zóny a překonat sebe sama, souvisí akutní stres, který nás může svým způsobem motivovat a hnát vpřed. Když je ho ale moc, začnou se jednotlivé situace slévat a vzniká stres akutní epizodický, který ztěžuje zvládání běžných činností, pod jeho vlivem klesá naše produktivita i zdravotní kondice. A potom je tu nejznepokojivější chronický typ související s prožitými traumaty a zoufalými situacemi, které nás drží v pasti celé roky, což může vést až k syndromu vyhoření.
Jak se nespavost ze stresu projevuje
Příznaky spojované se stresovou nespavostí se vyskytují v případech stresu akutního epizodického a chronického. Typické jsou potíže s usínáním, které mohou trvat celé hodiny. Když už usnete, často se probouzíte, tedy si v podstatě neodpočinete a je běžné, že se probouzíte vyčerpanější než večer. Uprostřed noci se objevuje bušení srdce, vyskytují se i noční můry nebo bolesti hlavy či svalů, což znesnadňuje nalezení pohodlné spánkové polohy.
Jak se zbavit potíží se spánkem
Prvním a nejdůležitějším krokem je znát příčinu nespavosti. Jakmile lékař potvrdí hypotézu se stresem, můžete se zaměřit na jeho zvládání. A toho lze docílit jak?
- Věnujte pozornost spánkové hygieně, nastavte si režim, který budete ctít a dodržovat: Snažte se každý den vstávat a chodit spát ve stejnou hodinu.
- Omezte používání elektronických zařízení minimálně hodinu až dvě před ulehnutím do postele.
- To, co váš tíží, se naučte odevzdávat papíru – udělejte si večerní rituál, že si před spaním napíšete, co vás ten den vystrašilo i potěšilo. Když svá tajemství odložíte na papír, nebudou vám strašit v hlavě.
- Pravidelně se hýbejte, choďte na čerstvý vzduch, zdravě jezte a praktikujte dechová cvičení. To jsou nejlepší pomocníci v boji se stresem i nespavostí.
- Pokud výše uvedená opatření nezabírají a potíže se nelepší, nestyďte se kontaktovat psychologa a celou věc s ním zevrubně probrat.
Jak pomoci seniorům proti úzkostem a stresu (nejen) v době pandemie?
Autor: Kateřina Hájková