Porucha imunity - strana 1
Porucha imunity (neboli imunodeficience) znamená sníženou obranyschopnost organismu. Tento stav umožní větší možnost prostupu infekcí do těla.
Imunita se dělí na nespecifickou a specifickou. Nespecifická imunita je vrozená, dítě ji získává během těhotenství od své matky. Specifickou imunitu řídí lymfocyty (B lymfocyty a T lymfocyty), které zachytí informaci o cizí látce, produkují proti ní protilátky a snaží se ji zneškodnit.
Při poruše imunity, buňky nejsou schopny cizí látku rozeznat či ji zneškodnit. Poruchy imunitního systému se projevují zvýšenou nemocností (časté chřipky, infekce, zvýšená teplota atd.), alergiemi, astmatem, zvýšenou únavou, může se objevit diabetes 1. typu atd. Imunitní systém je ohrožen, pokud matka nekojí (v mléce jsou důležité látky, které dítě chrání), častým užíváním léků (zvláště pokud nejsou potřeba - někde nás píchne a šáhneme po tabletce), stresem a nezdravým životním stylem. Poruchy imunity jsou také dědičné, ty jsou zřejmé již od narození. Jako sekundární vznik imunodeficience je nakažení virem HIV.