Nezaměnitelná vůně cejlonské skořice: Jaké jsou její zdravotní benefity?
Pravá skořice pochází ze Srí Lanky, má teplou a příjemně sladkou vůni dřeva. Aroma je jemné, přitom intenzivní. Hodí se do nejrůznějších dezertů a také cukroví, proto je právě teď před vánočními svátky ten pravý čas, říci si o ní více. Jaké je její využití v kuchyni a s čím se dobře kombinuje?
Výjimečná chuť skořice
Skořicovník cejlonský (Cinnamomum zeylanicum) chutná sladce a teple, v aroma je cítit náznak hřebíčku a citrusu. Přítomnost eugenolu v silici odlišuje skořici od kasie a dodává ji právě hřebíčkovou příchuť. Hlavním dovozcem je Mexiko, kde jsou zvyklí skořicí dochucovat kávové a čokoládové nápoje, ve Střední a Jižní Americe je zase v oblibě skořicový čaj. Před časem bylo zvykem skořicí ochucovat pivo, v současné době představuje společně s hřebíčkem a na kolečka nakrájeným pomerančem či citronem výborný prostředek k ochucení svařeného vína a vánočního punče.
Potraviny, které nás v zimě zahřejí
Klasifikace skořice
Svitky skořice jsou světle hnědé nebo tříslově zbarvené pruhy sušené kůry, které se do sebe balí a upravují do dlouhých hladkých svitků. Existuje mnoho tříd skořice, podle tloušťky se klasifikují svitky kontinentální, mexické nebo hamburské, přičemž tenké kontinentální mají tu nejjemnější chuť. Svitky, které se při manipulaci polámaly, mají označení qullings (zlomky), malé kousky vnitřní části kůry se nazývají featherings a chips (odřezky). Kůra kvality featherings se používá převážně k výrobě mleté skořice. Rozemletá skořice ihned zavoní, svitky uvolňují vůni po nalámání a po povaření v tekutině.
Nákup a skladování skořice - jak vybrat správně?
Čím světlejší má skořice barvu, tím je jakostnější a jemnější. Skořice je v obchodech běžně k dostání jak v mleté podobě, tak ve formě svitků, a protože mletá skořice poměrně rychle ztrácí aroma, doporučuje se kupovat spíše v menším množství. Přechovávané celé svitky ve vzduchotěsném obalu vydrží cca 2 - 3 roky bez újmy a ztráty chuti a vůně.
Zdravotní benefity cejlonské skořice
Cejlonská skořice obsahuje celou řadu účinných a zdraví prospěšných látek - silice, bílkoviny, sacharidy, vlákninu, minerály, nenasycené mastné kyseliny, betakaroten, kyselinu listovou, kyselinu pantotenovou, vitaminy C, E, K a lutein.
A jak konkrétně působí na naše zdraví? Posiluje imunitní systém, reguluje hladinu cukru v krvi, snižuje cholesterol, má příznivý vliv na zažívání, mírní bolesti žaludku a chrání před vznikem žaludečních vředů. Skořice má také uklidňující účinky, chrání tělo před oxidačním stresem, má protizánětlivé účinky, dodává pozitivní energii a působí jako přírodní antioxidant. Pozitivně působí i při léčbě rakoviny, posiluje kognitivní a paměťové funkce. Pomáhá také snižovat vznik srdečních onemocnění.
Žaludeční potíže po svátcích: Jak být znovu ve formě?
Využití skořice v kuchyni
Jemná chuť skořice se hodí do dezertů, kořeněných druhů chleba a dortů, skvěle se kombinuje s čokoládou, jablky, banány a hruškami. Skořice výtečně chutná s mandlemi, meruňkami, ale také s baklažánem, čokoládou, kávou, jehněčím masem, drůbeží a rýží. Dobře se kombinuje s hřebíčkem, kardamomem, semeny koriandru, zázvorem, muškátovým oříškem i květem, tamarindem a kurkumou.
Zdroj: www.blendea.cz
Autor: Michaela Chylková