Himalájská, sopečná i bambusová: Soli napěchované zdravím, ale hlídejte si množství
Sůl nad zlato - notoricky známá věc. V kuchyni se bez ní neobejdeme a i naše tělo ji potřebuje ke správnému fungování. Příliš soli sice není zdravé, ale i její nedostatek nám může uškodit. Nervy, svaly i krevní oběh potřebují sůl.
Nedostatek soli se může projevit nízkým krevním tlakem, dehydratací, celkovou slabostí i depresivními stavy. Nadbytek soli zase způsobuje otoky, zvyšuje krevní tlak a zatěžuje srdce i ledviny. Běžné kuchyňské soli jistě máte doma dostatek, ale znáte i jiné, méně tradiční a zdravější druhy soli?
Mořská sůl - zdravější varianta
Používá se jako zdravější varianta ke klasické kuchyňské soli. Přirozeným způsobem obsahuje jód a další minerální látky, které v obyčejné soli obsažené nejsou. Má i lepší chuťové vlastnosti. Mořská sůl se vyrábí odpařováním mořské vody, za přispění slunečního záření a přirozeného proudění vzduchu. V obchodě ji seženete v jemné i hrubozrnné variantě. Její využití je známé i v kosmetice.
Himalájská sůl - 100 % přírody na váš stůl
Je typická svou jemně růžovou barvou, která je způsobena vyšším obsahem železa a betakarotenu. Těží se v Himalájích a díky svému unikátnímu složení zlepšuje vstřebávání živin, snižuje vysokou hladinu cukru v krvi a podporuje správnou funkci nervové soustavy. Řadí se také mezi potraviny, které pomáhají při detoxikaci organismu. Himálajská sůl vznikla ze stovky milionů let starých moří. Dá se tak říct, že pochází z dob, kdy Himálaje byly ještě pod vodou. Sůl se tu těží ručně přímo z úpatí Himalájských hor, kde se suší na slunci. Dále se šetrně zbavuje nečistot a poté umele. K této úpravě se nevyužívají žádné chemické procesy, jako je bělení, chemické čištění, barvení, umělé obohacování o další minerály apod.
Červená řepa - chutná, posiluje i léčí
Černá sopečná sůl
Tento zvláštní a velmi netradiční druh soli pochází z černé lávy havajských sopek a je velmi oblíbený u příznivců zdravého stravování. Černou barvu tato sůl získává díky aktivnímu uhlí, které odstraňuje škodlivé látky z těla a podporuje trávení. Typická vajíčková chuť a vůně černé soli je způsobena velkým množstvím síry. Černá sůl má také silné detoxikační účinky. Často se používá v Indii.
Portugalský solný květ - Fleur de Sel
Jedná se o sůl nejvyšší kvality, která je určena opravdovým gurmánům. Solný květ, jak ji v Portugalsku nazývají, je jedna z nejvzácnějších solí vůbec. Vzniká na povrchu vody solné pánve, ale jen za příznivých klimatických podmínek, jako je správná teplota, vlhkost a povětrnostní podmínky. Sbírá se ve formě krystalů, pak se vysušuje na slunci a pečlivě balí. Tato přírodní mořská sůl pochází z Národního Parku na pobřeží jižního Portugalska. Prodává se často přímo na místě sběru, pro potřeby kuchyně i třeba v malých ozdobných sáčcích jako suvenýr. Nepodstupuje žádné procesy rafinace a neobsahuje žádné přidané látky.
Korejská bambusová sůl a další zvláštní druhy soli
Tato sůl vzniká velmi zvláštním způsobem. Jde o mořskou sůl, která se peče v dutině bambusu, jehož konce jsou uzavřeny žlutým jílem. Jíl ze soli tímto způsobem úpravy vytáhne všechny případné škodliviny a společně s bambusem pak předá soli všechny své prospěšné látky. K dalším zajímavým druhům soli patří například uzená sůl, diamantová sůl (druh himalájské soli), Košer neboli vločková sůl, červená lávová sůl, šedá bretaňská sůl nebo modrá sůl ze solných jezer v Íránu. Ať tak nebo tak, mějte na paměti, že se solí by se to nemělo přehánět, ať pochází odkudkoliv, proto ji používejte jen tak, aby prospívala vašemu zdraví.
Miso polévka jen ze tří ingrediencí - rychlý zázrak pro tělo
Autor: Veronika Tůmová