Co mohou nabídnout houby: Chrání před cukrovkou a pečují o naše srdce
Obyčejné houby, které si můžeme v sezóně sami nasbírat v lese, případně je zakoupit v obchodě, přinášejí našemu zdravé celou řadu výhod, jež jsou dokonce potvrzeny mnohými výzkumy. Houby jsou totiž zdrojem cenných živin nezbytných pro celkové prospívání organismu.
Houby dodají nejen bílkoviny, vitaminy a minerály, ale rovněž antioxidanty, které pomáhají tělu eliminovat volné radikály. To jsou toxické vedlejší produkty metabolismu a dalších tělesných procesů, které se v těle mohou hromadit a podporovat vznik oxidačního stresu. To je stav, který může vést k poškození buněk a důsledkem toho k četným zdravotním problémům, mezi něž patří i rakovina.
Houby jsou plné antioxidantů
Antioxidanty jsou tedy látky, které tělu pomáhají bojovat s nebezpečným oxidativním stresem způsobovaným nadbytkem škodlivých volných kyslíkových radikálů. Mezi antioxidační látky nacházející se v houbách patří selen, vitamin C, D a cholin. Díky nim se konzumace hub může stát jedním z preventivních opatření bojujících proti vzniku obávané rakoviny. Cholin navíc pomáhá udržovat strukturu buněčných membrán a hraje roli při přenosu nervových impulsů, pomáhá při pohybu svalů, také s učením a pamětí. Vitamin D je cenný také pro zdravé kosti a houby jsou pro vegany kromě slunce jediným jeho přirozeným zdrojem.
Jak spolu souvisí vitamín D a COVID-19?
Chrání před cukrovkou
Kromě rakoviny pomáhají houby tělu bojovat s další civilizační nemocí, tou je zákeřná cukrovka druhého typu. Recenze metaanalýz z roku 2018 dospěla k závěru, že u lidí, kteří jedí hodně vlákniny, se může vyskytnou nižší riziko vzniku cukrovky a těm, kteří tímto onemocněním již trpí, může vláknina pomoci snížit hladinu glukózy v krvi. A podobně jako luštěniny, obiloviny a ovoce a zelenina jsou na vlákninu bohaté i houby.
Pečují o zdraví srdce
Vláknina, draslík a vitamín C v houbách mohou přispívat ke kardiovaskulárnímu zdraví. Draslík může pomoci regulovat krevní tlak, což může snížit riziko hypertenze a onemocnění srdce. A co se vitaminu C týče, tak studie z roku 2016 dospěla k závěru, že u lidí trpících jeho nedostatkem existuje větší pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění. Výzkum navíc naznačil, že konzumace vitaminu C může pomoci onemocněním srdce předcházet.
Existují také určité důkazy, že konzumace typu vlákniny zvané beta-glukany může snížit hladinu cholesterolu v krvi, což zase snižuje riziko kornatění tepen a selhání srdce. Beta-glukany se vyskytují v buněčných stěnách mnoha druhů hub, jejich dobrým zdrojem je zejména stonek hub shiitake, které se hojně vyskytují například v čínské kuchyni.
Srdeční vady u dětí - odhalte je včas!
Houby prospívají i těhotným
Vitamin B9 neboli kyselina listová je klíčová pro správný vývoj plodu, zejména pak jeho míchy a mozku. Proto odborníci doporučují udržovat její vysokou hladinu nejen v prvním trimestru, ale po celou dobu těhotenství. Její příjem by měl být zohledněn již při plánování početí potomka a žena by na něj tak měla dbát ideálně už půl roku a minimálně 2-3 měsíce před početím. A právě houby jsou jedním ze zdrojů, které nastávajícím maminkám (a nejen jim samozřejmě) cenný vitamin B9 dodávají.
Další významné benefity hub
Kromě všech zmíněných mikroživin jsou houby rovněž bohaté na vitaminy skupiny B, které pomáhají tělu získávat energii z potravy a vytvářet červené krvinky, řada z nich je také nezbytná pro zdraví nervového systému a mozku. Jedná se o vitaminy B2 (riboflavin), B9 (folát, kyselina listová), B1 (thiamin), B5 (kyselina pantothenová) a B3 (niacin). Houby tělu dodají i důležité minerály - měď, železo a fosfor.
Autor: Kateřina Hájková