zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Co jíst a pít v zimě podle našich předků i čínské medicíny

Veronika Tůmová
03.01.2022

Jak známo, naši předkové byli daleko více spjati s přírodou a její harmonií, než je tomu dnes, i když se o to v posledních letech opět snažíme. Příkladem a inspirací je nám mimo jiné tradiční čínská medicína. Staří Číňané žili v přesvědčení, že bychom měli žít v dokonalé souhře s měnícími se přírodními cykly a svým přirozeným životním prostředím.

S příchodem zimy do nás podle tradičního čínského učení vstupuje temnota, chlad a klid, naše aktivita klesá, a tak jako se život zpomaluje a usíná kolem nás, i my jsme nuceni zpomalit a šetřit síly. Ty bychom v sobě měli uchovávat a připravovat se na jejich plné využití v jarních měsících. V zimě se přirozeně měnila také stavba jídelníčku našich předků, byla daleko méně pestrá, ale vydatnější.

Stravování podle ročních období

Náš současný způsob života a stravování není vždy ideální, a ne vždy jsme nuceni zabývat se tím, jak moc je pro nás to, co jíme, přínosem. Tradiční čínská medicína hlásá, že bychom se měli stravovat s přihlédnutím k danému ročnímu období, což právě v těchto chmurných dnech nadcházející zimy znamená zařazení vhodných tuků a vyššího obsahu bílkovin, jíst bychom tedy měli především sezonní potraviny běžně dostupné v našich klimatických podmínkách – kořenovou zeleninu, silné masové vývary a tzv. svačinové, husté polévky, nemusíme se bát vydatnějších omáček ani větší spotřeby česneku či koření. Je dobré omezit přísun syrových potravin, které mají tendenci naše trávení ochlazovat. Potřebujeme stravu plnící sytící a zahřívací funkce, k tomu přispívají například také ořechy.

Alergie na ořechy a arašídy: Proč vůbec vzniká? 

Potraviny pro vnitřní zahřátí

V létě ochlazujeme tělo pestrými saláty, v zimě bude vhodnější zahřívat je polévkami. Pro nejbližších pár měsíců zapomeňte na okurky hadovky, ledové saláty i olivový olej, to vše nás bude ochlazovat v letním období. Kromě zmíněných vývarů budou pro zimní měsíce vhodná dušená masa, nejlépe v kombinaci se zeleninovými přílohami, jako je dušená mrkev či fazolky. Výtečný je pod maso také pečený celer, petržel nebo dýně. Své zimní recepty můžete obohatit hojností česneku či zázvoru, zahřeje vás také skořice, kardamom či muškátový oříšek. Ke studeným masovým pochutinám zkuste přidat nastrouhaný čerstvý křen. Jezte luštěniny, jsou vydatné a lehce zahřívají. V zimě se nemusíte bránit ani tučnějšímu masu, ale nezapomínejte ani na ryby, k těm tučnějším patří třeba losos nebo makrela. V jídelníčku našich předků v zimě převažovala kromě luštěnin a rýže také pšeničná, špaldová či žitná mouka, hojně se využívala také pohanka. Z ovoce pak především malvice – hrušky a jablka, obvykle sušená nebo zavařená. V zimě se nebojte připravovat své pokrmy na sádle a pro řádné posílení imunity určitě zkuste recepty z kysaného zelí!

Ubraňte se nemocem: Klíčem pro silnou imunitu je zdravá strava

V zimě nemusíte pít jen čaj

I v zimě nám může hrozit dehydratace, a proto je potřeba dodržovat pitný režim. Vhodné budou například minerálky, kterými je dobré dodávat tělu potřebné tekutiny i v případě, že vás skolí nějaké to zimní nachlazení nebo viróza se zvýšenými teplotami. Z teplých nápojů bude nejvhodnější černý čaj, méně už pak zelený, který patří spíše k ochlazujícím nápojům. Zahřát, doplnit tekutiny, přispět tělu vitamíny, a navíc pročistit střeva však může také obyčejná teplá voda s přidáním citronové nebo pomerančové šťávy, kterou je dobré naučit se pít hned po ránu. Teplá voda se špetkou skořice či jiného koření příjemně prohřeje, zavoní a pomůže peristaltice střev. V zimě bude lépe chutnat kakao, čokoláda i horká káva, kterou můžete vylepšit právě špetkou skořice, dokonale zahřeje svařené červené víno s voňavými bylinkami. Pozor však na nadbytečný přísun alkoholu, který zahřívá jen zdánlivě a krátkodobě! V zimě o sebe pečujte vhodným stravováním ale i jinak, využívejte dlouhé večery převážně k odpočinku, choďte brzy spát a udržujte se v teple! 

Zdroj: www.muzemejistzdraveji.cz, www.prozeny.cz (Alena Přídová, hlavní výživová poradkyně Naturhouse, Jarka Kučmášová, poradkyně zdravého životního stylu a cvičitelka jógy.), www.damynakole.cz

Autor: Veronika Tůmová

Kožní problémy a jejich zhoršování v zimě
Hubnutí ve zdraví i nemoci? Jak (ne)řešit stravu a pohyb, když ulehneme

Další články