Čistota úst ovlivňuje celkové zdraví
Nedostatečná ústní hygiena někdy bývá dávána do souvislosti, mimo zubních kazů, i s rozvojem srdečních chorob, mrtvice a dalších zdravotních problému. Zubní hygiena není nic složitého a časově náročného, takže změnou některých návyků, lze poměrně lehce snížit případná zdravotní rizika.
To, jak se staráte o své zuby a dásně, má velký vliv na vaše celkové zdraví. Zanedbáváním své ústní hygieny, si můžete otevřít dveře k nejrůznějším zdravotním problémům, a to včetně některých velmi vážných, například rakovině ústní dutiny. Vědci dokonce objevili možná spojení mezi nemocemi dásní a srdečními chorobami, pneumokokem, cévní mozkovou příhodou a dokonce i problémům v těhotenství.
Co lze udělat pro zdravá ústa?
-
Šetřit s cukrem
To, že cukr zubům škodí je věc, kterou nám naši rodiče a babičky do hlavy vtloukají již od útlého věku. Cukr totiž chutná nejen nám, ale i bakteriím zubního plaku. Ty vytvářejí v ústech kyselé prostředí tím, že cukr přeměňují na látky o nízkém pH. Kyselé prostředí postupně narušuje zubní sklovinu. Vápník a fosfáty, které tvoří zubní sklovinu se uvolňují a postupně vzniká zubní kaz. Dobrá zpráva je, že pokud kyselé prostředí není v ústech příliš dlouho a často, zuby se zubnímu kazu ubrání. Dokonce pokud je správné prostředí v ústech po dostatečně dlouhou dobu, uvolněné minerály se začnou do zubní skloviny zpětně ukládat.
-
Nekouřit
Jednou z prvních obraných linií těla před nákazou jsou sliny. Sliny ničí nebezpečné mikroby a také mají tu schopnost vyrovnávat nezdravé pH vzniklé například konzumací cukru. Ovšem toxiny v cigaretách účinnost slin zeslabují. K tomu navíc oxid uhelnatý, též obsažený v cigaretovém kouři, růst nebezpečných bakterií ještě podpoří. To, že je tedy kouření jedním z hlavních faktorů vzniku zánětu dásní, která se může dále rozvinout až v paradontitidu (zánět se rozšíří na další tkáně tvořící závěsný aparát zubu), asi není třeba dále vysvětlovat. Kouření dále zhoršuje průtok krve, zpomaluje hojení ran a dává vzniku mnoha rakovinám (plic, jazyka atd.). Samotný estetický vliv na barvu zubů a zápach z úst je asi potom ten nejmenší problém.
-
Nepřehánět to s alkoholem
Alkohol stejně jako nikotin vysouší dutinu ústní a podporuje vznik různých onemocnění, z nichž nejhorší jsou různé druhy nádorů. Někteří odborníci varují před dlouhodobým využíváním ústní vody s vysokým obsahem alkoholu. O výběru vhodné ústní vody je vždy nejlepší se poradit se svým zubním lékařem.
-
Zvýšit opatrnost při užívání léků
Vedlejší účinek některých léků spočívá ve vysušování úst a snižování tvorby slin. Proto, je v takovém případě nutné věnovat zvýšenou pozornost zubní hygieně.
-
Čištění zubů
Zuby si čistěte zubním kartáčkem alespoň dvakrát denně. Úplně nejvhodnější je to pak po každém jídle. Kartáčky volte s měkčími až středně tvrdými vlákny a měňte ho za nový jakmile jsou vlákna deformovaná. Při čištění nezapomínejte na boční plošky a obtížněji dostupná místa. Pravidelně též užívejte dentální nit a mezizubní kartáčky.
Pravidelná zubní hygiena není nic náročného, pro celkové zdraví organismu je velmi důležitá a ve společnosti s čistými zuby rovněž více zapůsobíte. Proto nezapomínejte na pravidelné čištění zubů, nepřehánět to se sladkými jídly a alkoholem, a také není na škodu čas pravidelně navštěvovat svého zubního lékaře.
A jakou pozornost věnujete svému chrupu vy?
Autor: Petr Zimola