zdroj: unsplash.com
Zdravý život

Česnek a jeho síla – v čem je tak unikátní a proč ho (ne)milujeme

Veronika Matoušová
05.02.2023

Mezi jeho základní vlastnosti patří výrazná chuť i vůně. A určitý druh „vůně“ pak s námi zůstává i několik hodin po jeho konzumaci. Česnek je lidmi buď milován, nebo nenáviděn. Ne zrovna příjemný opar by nás ale neměl od jeho konzumace odradit. Svým složením totiž česnek představuje hotový rostlinný unikát s nekonečným seznamem léčivých účinků. Jak našemu tělu dokáže pomoci? A proč bychom si ho měli dopřát pravidelně?

Posiluje srdce i trávení

Česnek je hotovým zázrakem. Zlepšuje prokrvení těla, posiluje srdce a krevní oběh. Umí ničit plísně i nepřátelské bakterie ve střevech, dobře působí na trávení, například při nadýmání, zácpě nebo střevních kolikách. To ale zdaleka není všechno. Česnek také zlepšuje soustředění, pomáhá při hubnutí a snižuje krevní tlak. Celkově podporuje imunitu a zlepšuje vitalitu organismu, čímž bojuje proti stárnutí.

Zázrak jménem allicin

Když je řeč o česneku, snad každému se vybaví jeho specifická výrazná vůně. Někdo by mluvil spíše o zápachu. Ať už to vnímáte jakkoliv, pravdou je, že tato vůně pomáhá bojovat proti virům a bakteriím. Původcem jsou česnekové silice s účinnou látkou nazývanou allin, ta se v těle štěpí na allicin – účinné přírodní antibiotikum. V krevním oběhu navíc rozproudí látkovou výměnu, umí omlazovat a zeštíhlovat. Rychle se po těle šíří a dostane se tak ke všem buňkám, které to potřebují.

Co všechno česnek ještě nabízí

Česnek byste ale neměli užívat jen kvůli allicinu. Funguje proti nejrůznějším onemocněním a potížím. Obsahuje značné množství vitamínů, minerálů, je dobrým zdrojem jódu. Například při křečích pomáhá k uvolnění, podporuje vylučování žluče, snižuje hladinu cukru v krvi, také zabraňuje vzniku aterosklerózy. Česnek zkrátka pomáhá uvolňovat z těla veškeré škodliviny, které do něj nepatří. Svými vlastnostmi umí dezinfikovat střevní trakt.

Také česnek má svá rizika

Ačkoliv česnek není moc velký a do jídla se ho nepřidává běžně nijak moc, dejte si pozor na předávkování. Jde o významný zdroj bioaktivních látek, které jsou na tomto malém prostoru koncentrovány ve vysokém množství. Dávkujte jej tedy s rozvahou, protože u citlivých jedinců může vyvolat silnější reakce. Například v rámci trávení umí působit až agresivně a vyvolává zažívací či jaterní potíže, při vysoké konzumaci také může snížit krevní tlak až pod zdravou hranici.

Jak si česnek připravit a kdy jej využít

Dobré je konzumovat česnek syrový nebo jen minimálně upravený. Allicin totiž díky tepelné úpravě rychle ztrácí své schopnosti. Využijte proto česnek třeba do pomazánek nebo jej potřete na pečivo. Přihoďte rozmačkaný česnek do hotové polévky, ale tu již nevařte. Česnek se ale hodí snad do každého slaného pokrmu, dodá mu ostrou chuť, výraznou vůni a každé jídlo s ním bude mít zkrátka šmrnc. Stroužky česneku ale využijete i zevně – na opary, bradavice nebo plísně. Když už se budete chystat pro česnek do obchodu, volte vždy ten český, případně si jej pořiďte na farmářských trzích. Jedině takový česnek má to správné složení a ty pravé „grády“.

Zdroj: www.vitalweb.cz, www.nazeleno.cz

Autor: Veronika Matoušová

Proč není dobrý nápad hubnout během zimy
Trápí vás akné? Vsaďte na rostlinné oleje a aromaterapii

Další články