Antibiotika - strana 1

Antibiotika jsou léky používané proti bakteriálním infekcím.

Antibiotika jsou různorodou skupinou látek, užívaných k léčení mnoha onemocnění způsobených některými mikroorganismy. Antibiotika se nejčastěji nasazují v boji proti bakteriálním infekcím. Existují ale také druhy účinné proti parazitickým a plísňovým onemocněním.

Penicilin

Objev prvního antibiotika je snad nejznámější příběh v historii medicíny. Skotský lékař Alexandr Fleming objevil na zapomenuté misce s bakteriální kulturou plíseň, která vylučovala látky inhibující růst bakterie. I když svůj objev popsal už v roce 1929, až v průběhu druhé světové války se chemikovi Ernestu Chainu a jeho příteli biochemikovi Howardu Florymu podařilo užívání penicilínu přenést do praxe. Za celý objev dostali všichni tři vědci v roce 1945 Nobelovu cenu.

Využití antibiotik

Antibiotika se kromě léčení infekčních stavů, užívají také preventivně v případě vysokého rizika vzniku nemoci. Při užívání antibiotik je třeba dodržet celé předepsané dávkování. V opačném případě nemusí být infekce zcela potlačena a hrozí riziko vzniku rezistence mikroorganismu vůči antibiotiku a znovupropuknutí infekce, která se léčí podstatně obtížněji.

Co dokážou antibiotika
Antibiotika

Co dokážou antibiotika

21.01.2009

Jedním z nejvýznamnějších medicínských objevů je penicilín, antibiotikum, které za dobu své existence zachránilo spousty lidských životů. Postupem času však antibiotika začala pozb ...

Celkem článků 5