Sushi - zdravá pochoutka s bohatou historií
Neustále obdivujeme Japonce, jak jsou štíhlí, zdraví a pracovně výkonní. Mnozí to přisuzují tradici, historii a životním podmínkám. S tím jistě nesporně souvisí i způsob stravování. Ale pod pojmem zdravá strava u Japonců nehledejme jen bylinkové čaje.
Původ sushi je v Číně
Původ sushi sahá do Číny někam do 4. století před naším letopočtem. V té době se ryby vkládaly do vykopaných jam naplněných rýží. Díky rýži probíhalo v jámě kvašení, vznikala kyselina mléčná a ryby se tak nezkazily. Ryby se konzumovaly zhruba za rok až dva, rýže se nejedla.
Japonci později začali se syrovými rybami dělat něco podobného a všimli si, že se k sobě obě potraviny chuťově velmi hodí. Poté se také přišlo na to, že když se ke všemu přidá ocet, tak se nejen urychlí kvašení, ale i zlepší chuť. Čerstvě připravené sushi se v jakési formě fast foodu začalo prodávat někdy v 19. století.
Základní surovina - rýže
Když se téměř kohokoliv zeptáte. co si představí pod pojmem sushi, okamžitě vyhrkne syrová ryba. Bylo by ale nesprávné pod touto japonskou pochoutkou hledat pouze kus syrové ryby. Základní a nepostradatelnou surovinou tradičního sushi je rýže, která je po uvaření promíchávána se směsí octa, cukru a soli.
Ryby v sushi mohou být nahrazeny i jinými plody moře, jako jsou krevety, chobotnice a sépie. Do sushi se přidávají další ingredience, například zelenina, tofu, houby atd..
Další nepostradatelnou součástí klasických sushi závitků je řasa Nori. Ta se pěstuje v moři blízko při hladině. Po sběru se její listy rozdrtí, usuší a slisují na obdélníkové plátky, do kterých se vše zabalí.
Je syrová ryba nebezpečná?
Při slově syrová ryba se mnohým vybaví nebezpečí nákazy mnoha parazitickými nemocemi. Proto také při výrobě a distribuci sushi platí velice přísná pravidla. Pokud se rozhodnete k návštěvě restauračního zařízení s nabídkou sushi, řiďte se jednoduchou zásadou - jakmile ucítíte pach rybiny, přesuňte se raději o něco dál do steak baru. Maso pro sushi nesmí být cítit rybinou, to je známka čerstvosti.
V Japonsku, kde se díky podnebí vyskytuje daleko více bakterií než u nás, se do sushi kvůli desinfekci někdy přidává velmi ostrý křen wasabi.
Důležité látky se neztrácejí
Mořské ryby jsou bohatým zdrojem jódu, ale i omega-3 nenasycených mastných kyselin. Podle odhadů se při vaření až 30 procent těchto důležitých kyselin ničí. To u této pochoutky nehrozí. Krom nenasycených mastných kyselin, jódu a minerálů najdete v sushi také ideální poměr tuků a bílkovin.
Stolování
Tradičně se v Japonsku neužívá příbor. Pro konzumaci sushi lze užít hůlky, ale úplně nejtypičtější je nabírání rukou.
Vhodný nápoj
Typickými nápoji k sushi je víno, zelený čaj a pivo. Pokud vám nezachutná silné (až 17% alkoholu) asijské rýžové víno, můžete ho nahradit bílým vínem z hroznů, které se k rybě také výborně hodí.
Jste milovníky sushi?
Autor: Petr Zimola