Proč jíst ryby a plody moře?
Neustále čteme a slyšíme o doporučeních, že bychom měli jíst více ryb, hlavně však mořské ryby a plody moře. Je jasné, že Česká republika je jako vnitrozemský stát ve spotřebě mořských ryb pozadu, a ani naše kuchyně a zvyky nejsou přípravě pokrmů z mořských živočichů nejlépe přizpůsobené.
Musíme však uznat, že i český trh nám dnes již nabízí velmi pestrý sortiment v tomto směru, a díky velmi prospěšným látkám, které ryby a mořské plody v hojném množství obsahují, bychom je měli do našich jídelníčků zařazovat mnohem častěji.
Ryby jsou vynikajícím zdrojem zdraví
Omezuje se vaše konzumace rybího masa na vánočního kapra a plody moře možná jednou za čas ochutnáte na dovolené? Chutnají vám, ale bojíte se složité přípravy, odrazuje vás neznalost tepelných úprav, ceny, či nedostatečný výběr? S trochou snahy si tyto tolik zdravé pochoutky nemusíte dopřávat jen v drahých restauracích a hlavně - zvýšenou konzumací mořských ryb a plodů svému organismu rozhodně prospějete.
Mořské ryby jsou pro nás obrovským a nejdůležitějším zdrojem přírodního jódu, maso obsahuje esenciální rybí tuk, proteiny, minerály, stopové prvky a množství vitamínů A, B a D. Maso je lehce stravitelné, rybí tuk je bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin – omega 3.
Prevence závažných onemocnění
Častá a pravidelná konzumace ryb a plodů moře skutečně působí preventivně, např. proti vzniku onemocnění srdce a oběhového systému, snižují hladinu cholesterolu a riziko vzniku trombózy.
Napomáhají při chorobách spojených se sníženou funkcí štítné žlázy, při revmatické artritidě, dále lidem s vysokým krevním tlakem, rakovinou střev či Alzheimerovou chorobou, při kornatění tepen nebo dokonce při lupénce.
Není přitom nutné složitě shánět vždy čerstvé ryby či plody moře, stejně prospěšné jsou ryby konzervované či mražené. Konzervované ryby s měkkými, tedy lehce poživatelnými kostmi, obsahují navíc velké množství potřebného vápníku.
Měkkýši a korýši – zdroj vitamínů
Tito živočichové, ke kterým patří např. sépie, chobotnice, krabi, ústřice či krevety, jsou nezastupitelným zdrojem minerálů a vitamínů, obsahují např. hořčík, fluor a draslík. Ústřice navíc obsahují zinek, důležitý prvek pro zdravý vzhled a krásu naší kůže.
Měkkýši mají mít také podíl na snižování cholesterolu v krvi. Jsou dokonalou volbou pro zásadním dodržování zdravé výživy a část zdravého hubnutí.
Ryby pro dobrou náladu i štíhlou linii
Díky aminokyselině tryptofan obsažené v rybím mase, mají ryby pozitivní vliv i na naši náladu. Při konzumaci ryb s vhodnou přílohou, jako jsou brambory nebo rýže, přijímá mozek tuto látku ke zpracování snadněji.
Při redukční dietě a snaze o úbytek váhy se nemusíme bát zařadit do jídelníčku ani tučné ryby, např. lososa. I přes vysoký obsah tuku je málo kalorický. Dále se doporučuje třeba mořská treska nebo platýz. Pro hubnutí nejsou vhodné tučné ryby upravené uzením, jako makrela, šproty, sardinky atd.
Ryby, ať už sladkovodní či mořské, bychom měli konzumovat 2 – 3 krát týdně, k přípravě by mělo stačit malé množství tuku a soli, neměli bychom příliš často volit úpravu smažením nebo používat velké množství majonézy.
Autor: Veronika Tůmová