Dokáže rybí tuk prodloužit život?
Možná si ještě vzpomínáte na to, jak jste jako školou povinní museli občas povinně přijmout z rukou lékaře či zdravotní sestry lžičku rybího tuku s dost odpudivou chutí a vůní. Konec konců tento obrázek známe i ze starých filmů a literatury.
Přes nespornou nechuť ke konzumaci nikdo nepochyboval o více než kladném vlivu rybího tuku na lidský organismus a moderní výzkum toto jen potvrzuje. Doba naštěstí pokročila a dnešní prodávané doplňky stravy obsahují většinou želatinové kapsle s upraveným rybím tukem zbaveným nepříjemné chuti a zápachu a obsah kapsle se navíc rozpustí až v žaludku. Pokud se podávají ve správných dávkách, mohou prodloužit lidský život. Podívejme se na rybí tuk více zblízka.
Kde rybí tuk najdeme?
Lidské tělo si neumí omega 3 kyseliny vyrobit a musí je získávat z potravy. Na tyto kyseliny jsou bohaté mořské ryby, především makrely, lososi a čerství tuňáci. Konzervovaný tuňák má však jen desetinu dávky obsažené v mase čerstvém. Treska obsahuje 7x méně kyselin omega 3 než makrela, a jejich obsah v kaprovi je pouze minimální. Kyseliny omega 3 byť v menší míře jsou také v rostlinném tuku, vlašských ořeších a různých semínkách.
Potravinové doplňky
Výtažek z rybího tuku očištěný od toxických látek, které mohou být v rybách, je obsažen i v potravinových doplňcích. Na českém trhu existuje široké spektrum přípravků s obsahem rybího oleje. V nabídce je i přípravek doplněný o kyselinu listovou a vitamín B 12, což zlepšuje vstřebávání mastných kyselin a mimo jiné v krvi snižují rizikový homocystein, jenž přispívá k ukládání tukových plátů v cévách.
Účinky rybího tuku
Rybí tuk je přirozeným zdrojem vitamínů A a D a nenasycených mastných kyselin (Omega-3), které při dlouhodobém příjmu dokáží příznivě ovlivňovat funkci srdce a krevního oběhu, správný vývoj mozku, kostí a zraku. Podporuje zdravý vývoj kůže a je nenahraditelný i pro správný vývoj plodu dítěte v těle matky.
- snižuje riziko srdečních onemocnění
- snižuje krevní tlak a srážlivost krve
- snižuje množství triglyceridů (krevní tuk), hladinu LDL(škodlivého)cholesterolu
- pomáhá při psychických potížích, schizofrenii
- působí proti zánětům cév, kloubů, střev
- snižuje menstruační bolesti
- zlepšuje pleť, pomáhá při kožních onemocněních (lupénka)
- příznivě působí na rozvoj dětského mozku
- udržují v dobrém stavu kůži, vlasy a nehty
- stimulují imunitní systém k větší aktivitě
- pomáhají při depresich
Konzumaci rybího tuku doporučují odborné lékařské společnosti a v některých zemích je na lékařský předpis. O Eskymácích, jejichž strava je bohatá na ryby, se ví, že jen málokterý z nich podlehne ischemické chorobě srdeční. Nemoci srdce jsou méně časté i ve středomořských zemích.
Jak vidíte, i my bychom měli konzumovat více ryb. Co myslíte?
Máte ve svém okolí rybárnu? Kde nakupujete čerstvé ryby nebo se spokojíte s mraženým zbožím z hypermarketů?
Autor: Šárka Balcarová