Zánět dutin

Příznaky zánětu vedlejších nosních dutin

Michaela Kopřivová
23.01.2013

Ucpaný nos může vypadat skoro jako nezbytná součást zimy. Pokud ale takový problém přetrvává týdny, můžete mít zánět tzv. vedlejších nosních dutin (sinusitida). Tato infekce může samy odeznít nebo také ne. Závažnější či přetrvávající typy sinusitidy je většinou nutné léčit antibiotiky. Nabízíme přehled symptomů, které by vás měly varovat a vyslat k lékaři.

Bolest a tlak v obličeji

Sinusy jsou dutiny z většiny rozmístěné v obličejové části lebky. Ve vnitřní oblasti nosu (čichová kost), v kostech horní čelisti a v kosti čelní.

Kromě toho, že odlehčují kostru hlavy a podílí se na tvorbě hlasu, mají za úkol oteplovat a zvlhčovat vdechovaný vzduch a zbavovat jej nečistot. Jsou pokryté sliznicí, která produkuje sekret, stejně jako sliznice nosu.

Viry poškozenou sliznici snadno napadnou bakterie  a sekret se zmnoží a je hnisavý. Probíhá zde zánět. Infekce většinou přestoupí z nosní dutiny do vedlejších nosních dutin. Zmnožený sekret ucpe drobné průchody, které spojují sinusy s nosními cestami a nemůže odcházet. Jeho akumulace v dutinách vede k pocitům tíže až bolesti v obličeji.

Bolest při pohybu

Bolest a tlak v obličeji při pohybu hlavou a hlavně v předklonu může být také známkou sinusitidy.

Zmnožení sekretu v důsledku zanícené sliznice a jeho pohyby v dutinách jsou důvodem těchto pocitů.

Bolest hlavy

Otoky a tlaky v oblasti obličeje v důsledku ucpaných dutin se snadno „přetaví“ v bolest hlavy.

Žlutý až nazelenalý sekret

Změna rýmového výtoku z bezbarvého v žlutozelený je známkou probíhající infekce, i když ne vždy to znamená, že potřebujete nějakou léčbu. Změna barvy je způsobena bílými krvinkami a je tedy známkou, že váš imunitní systém se pustil do boje s infekcí.

Žlutozelený výtok může přetrvat i dny až týdny po překonané infekci, neboť bílé krvinky na odlivu infekce nepřestávají pracovat.

Náhlá změna dechu

Zápach z úst (halistosis) může doprovázet zánět vedlejších dutin. Organismy způsobující infekci se shromažďují v sekretu v napadených dutinách a produkují látky, které k zápachu přispívají.

Vykašlávání hlenu

Tzv. „produktivní“ kašel často doprovází zánět v nosu a v dutinách. Často je zaměňován za kašel z nachlazení či bronchitidu.

Na rozdíl od nich se však zhoršuje v noci a ráno, zatímco přes den téměř není. Důvodem nočního kašle při zánětu dutin je stékající hlen dráždící zadní část nosohltanu.

Zvýšená teplota

Běžné ucpávání nosu a rýma z nachlazení nebývají doprovázeny teplotou. Pokud se objeví, zvláště při déletrvajících obtížích, je známkou, že tělo bojuje s infekcí a vy byste měli měli navštívit lékaře.

Bolest zubů

Ve skutečnosti většinou nejde o bolest vycházející ze zubů jako takových, ale jde o důsledek zvýšených tlaků v oblasti hlavy a obličeje. Někdy ale zanícený zub sám může být zdrojem zánětu vedlejších nosních dutin. Dutiny v horní čelisti totiž leží v bezprostřední blízkosti kořenů horních předních zubů.

Kdy potřebujete lékaře

Neléčený zánět dutin může někdy vést k chronickému zánětu vedlejších nosních dutin, ušním infekcím, ztrátám vidění nebo dokonce k meningitidě, to pokud bakterie napadnou mozkové či míšní obaly. Proto sinusitidu nepodceňujte.

Pokud výše popsané symptomy přetrvávají více než 10 dnů a máte zvýšenou teplotu s návštěvou lékaře rozhodně neváhejte.

Autor: Michaela Kopřivová

Antibiotika v těhotenství - jak moc jsou nebezpečná?
Kde iPad pomáhá

Související články

Další články

Mléčné zuby a zubní kaz
Zubní kaz

Mléčné zuby a zubní kaz

14.01.2013

Ještě v nedávné minulosti bylo mezi zubními lékaři celkem obvyklé se prvním neboli mléčným chrupem příliš nezabývat. Mléčné zuby podle nich nemělo cenu spravovat. Dnes však víme, ž ...