Silymarin - Seriál o nemocech a lécích 11. díl
Skupina léků označovaná jako hepatoprotektiva je poměrně široká a různorodá. Jejích úkol je zlepšovat činnost jater, zvyšovat jejich regenerační schopnost a odolnost proti různým toxickým látkám. Pravděpodobně jedním z nejznámějších a nejdéle užívaným hepatoprotektivem je silymarin.
Silymarin je směsí různých léčivých látek, a to především tří flavonoliganů - silybinu, silydioninu a silikristinu. Získává se z rostliny jménem ostropeřec mariánský. Ostropeřec je jednoleté bodlákovitá rostlina, jejíž příznivé účinky na lidský organismus jsou známy více jak pět století.
Játra se v lidském organismu starají o životně důležité úlohy. Například plní podstatnou úlohu pří látkové výměně, při vylučování škodlivých látek z těla a při trávení (vylučování žluče). Jakékoliv poškození, ať už způsobené mechanicky či toxickými látkami, způsobuje změny na membránách jaterních buněk, a tím omezuje fungování jater.
Silymarin stabilizuje buněčné membrány. Tím umožňuje ochranu jater před škodlivými vlivy a obnovu již poškozených jaterních buněk. Tento účinek se příznivě projeví na celkovém stavu nemocného.
Kdy se silymarin užívá?
Léky s obsahem silymarinu se nečastěji indikují:
- Při poškození jater toxickými látkami (alkohol, jedy, léky)
- Při chronické hepatitidě (zánět jater)
- Jako podpůrná léčba při cirhóze jater
Účinek silymarin se také ukázal jako vysoce účinný při léčbě intoxikace muchomůrkou zelenou.
Kdy si dát pozor?
- Při známé přecitlivělosti na složku výrobku
- Při podávání dětem mladších pěti let
- U některých přípravků se rovněž doporučuje opatrnosti při užívání v těhotenství
Nežádoucí účinky
Charakteristikou většiny hepatoprotektiv, včetně silymarinu, je malý výskyt vedlejších účinků. Při užívání silymarinu se mohou vzácně objevit:
- Průjem
- Zažívací obtíže
- Alergické kožní reakce
Silymarin je k dostání jak v lécích na lékařský předpis, tak je i dnes přidáván do nejrůznějších volně prodejných výživových doplňků.
Pokud umíte ostropeřec rozpoznat a víte kde roste, můžete si z něho pro zlepšení funkce jater také připravit čaj. Na čaj se používají semena, která se musí pečlivě rozdrtit na prášek a poté důkladně vylouhovat kvůli horší rozpustnosti složek silymarinu ve vodě.
Volíte raději chemické nebo přírodní léky?
Autor: Petr Zimola