Pozor na přehřátí organismu
Většina lidí se za horkého slunečného počasí vydává k vodě nebo na vodu, sluní se, koupá se a opaluje. S tím jsou spojena některá nebezpečí, kterých je možné se vyvarovat dodržováním základních pravidel.
Pitný režim
Prvořadý je zejména pitný režim, který je nezbytný pro ochlazování organismu a doplňování tekutin. I za normálního počasí, v závislosti na výkonu a zatížení organismu, je potřeba do těla dostat minimálně 1,5 litru tekutin, raději však více. V teplém počasí a při vyšším zatížení (což platí i o pádlování) se objem potřebných tekutin až ztrojnásobuje.
Při nedostatku tekutin dochází k rychlejší únavě, bolestem hlavy a dalším nepříjemným symptomům. Organismus se může poškozovat dlouhodobě a poškození ledvin pak může být nevratné.
Dalším rizikem je přehřátí organismu a vliv UV paprsků. UV záření má tendenci poškozovat pokožku. Ne všichni jsou stejně náchylní ke škodlivým účinkům nebezpečného slunečního záření, záleží na typu pokožky.
Někteří se opálí bez problémů a rychle (kůže se brání sama ztmavnutím), jiní naopak záhy zrudnou a pokožka se jim spálí. Samozřejmostí u obou typů lidí by měla být ochrana pokožky krémy s UV faktory. Nezapomínejte ani na odkrytá, ale zapomenutá místa (např. ušní boltce). Chránit se lze i pokrývkou hlavy a vhodným oblečením, které mimo jiné zlepšuje ochlazování těla odpařováním potu, a tím zmenšuje ztráty tekutin a solí z těla.
Co je přehřátí organismu
Přehřátí organismu vzniká delším pobytem v teplém, eventuelně i vlhkém prostředí, kdy dochází ke ztrátě tekutin, poruše termoregulace a vzestupu tělesné teploty až na 41 °C. V závislosti na přesném charakteru vyvolávajícím příčiny a dalších okolnostech může jít o:
- úžeh – v důsledku nadměrné expozice přímému UV záření (slunci)
- úpal – působením horka při selhání mechanismů odvodu tepla z organismu
- vyčerpání z horka – úpal + nadměrná ztráta tekutin vedoucí k dehydrataci
- křeče z horka – vyčerpání z horka + ztráta iontů (nadměrným pocením)
Příznaky přehřátí
- Úžeh – slabost, nevolnost, zvracení, kožní erytém (zrudnutí pokožky) až puchýře, febrilie (horečka nad 38 °C), zimnice.
- Úpal – kůže zarudlá, horká, spíše suchá (nebo jen slabé pocení), tvrdý rychlý puls, vysoká horečka, později eventuálně náhlá ztráta vědomí, křeče, otok mozku, smrt; předchozí konzumace alkoholu zhoršuje prognózu.
- Vyčerpání z horka - převládají známky vazomotorické (cévní) nedostatečnosti (rozšíření cév) až dehydratačního šoku (bledá, šedá, lepkavá kůže, pocení, pocit nevolnosti), slabost, později zrychlení pulsu, pokles krevního tlaku, mdloba.
- Křeče z horka – těžká bolest a spazmy svalů, nejprve na končetinách – znemožňují pohyblivost rukou a nohou, eventuálně i svalů na břiše.
První pomoc
- přemístění postiženého do chladnějšího prostředí, uložení do polohy vleže se zvýšenou hlavou
- odstranění tísnících částí oděvu
- chlazení povrchu těla proudem vzduchu (ventilátor) a studenými obklady
- při plném vědomí podání chladné tekutiny k pití (nikoliv ledové!)
- péče o dýchání a oběh
- transport do nemocnice
Nezapomeňte, že u vody je první pomoc při přehřátí vždy po ruce. Buďte proto pozorní k prvním příznakům a včas zajistěte postiženému lehkou koupel.
Zažili jste někdy přehřátí organismu? Co vám pomohlo jako první pomoc?
Autor: Lucie Regenermelová