Voda a hydratace

Pijme horkou vodu

Veronika Iblová
22.01.2013

Číňané jsou mimo jiné známí také tím, že jejich běžným nápojem je teplá či horká voda. Naopak Evropanovi se může zdát tento zvyk poněkud výstřední a nenormální. Horká voda je pro nás součástí některého z nápojů, jako je čaj či kafe, a ne nápoj sám o sobě. V čem by nám vlastně pití horké vody mohlo být přínosné? Pojdťe se inspirovat čínskou tradicí a nechte své tělo v těchto studených dnech zrelaxovat doušky teplé vody.

To, že bychom denně měli vypít poměrně velké množství vody (alespoň dva litry), je známá věc. Stejně tak je dobré vědět, že chcete-li něco udělat pro vlastní zdraví a očistu, je dobré každý den začít sklenkou vody. Jak se ale ve vědecké veřejnosti nahlíží na teplotu vody? Je to také důležitý aspekt zdravého životního stylu?

Lékaři se ve svých názorech na teplotu pitné vody různí. Někteří naznačují, že teplota vody odpovídající teplotě místnosti či tělesné teplotě je lepší než studená voda, protože při vypití studené vody musí tělo vynaložit energii pro její ohřátí na úroveň tělesné teploty. Na druhé straně, někteří lékaři tvrdí, že po fyzické zátěži bychom měli pít studenou vodu, protože tím daleko účinněji ochlazujeme rozehřáté tělo.

Pro jiné je teplota vody malichernou záležitostí, a tvrdí, že je to právě voda, která je pro naše tělo nesmírně důležitá, nikoliv její teplota.

Faktem ale zůstává, že zatímco pitím studených nápojů se zpevňují tuky z potravin, které právě jíme nebo jsme dojedli, a stávají se tak hůře stravitelné a vylučitelné z těla ven, tak pitím teplých tekutin naopak zůstávají tuky v potravinách v tekutém skupenství, a proto mohou jednodušeji projít naším tělem ven. Tělo tak může trávit rychleji a jednodušeji.

Pozitivní účinky teplé vody

  • V chladných dnech prohřeje váš organismus a - na rozdíl od kávy nebo čaje - bez vedlejších účinků
  • Zvyšuje rychlost metabolismu, jsou více stimulovány lednivy a trávicí trakt a tělo je efektivněji detoxikováno
  • Pomáhá rychleji hubnout
  • Snižuje množství hlenu v nosních dutinách, jícnu a trávicím ústrojí

Pití teplé vody a čínská medicína

Jak známo, je čínská medicína postavena na rovnováze dvou principů: jin a jang.

Pro lidský organismus je z hlediska této filosifie nejlepší přijímat vodu, která má teplotu vašeho těla. Ale v případě, kdy jsme nachlazení, trpíme zimnicemi nebo ospalostí, případně depresemi či nadýmáním, tak je naše tělo v nerovnováze a v takových případech je žádoucí pít horkou vodu.

Nejlepším způsobem jak otestovat účinky teplé vody je vyzkoušet to na vlastní kůži. I malá změna ve vaší životosprávě, jako jsou dvě sklenky teplé vody ráno a večer, může mít pozitivní vliv na vaši celkovou pohodu.

Autor: Veronika Iblová

Kde iPad pomáhá
Vodoléčba inspirovaná ledními medvědy

Další články

Alergie na mléko - podaří se jí vědcům zabránit?
Alergie

Alergie na mléko - podaří se jí vědcům zabránit?

16.01.2013

Až 3 % dětí jsou v prvním roce svého života alergická na kravské mléko. Alergie na mléko spočívá v reakci organismu na proteiny, které jsou v něm obsaženy. Jsou to právě mléčné bíl ...

Mléčné zuby a zubní kaz
Zubní kaz

Mléčné zuby a zubní kaz

14.01.2013

Ještě v nedávné minulosti bylo mezi zubními lékaři celkem obvyklé se prvním neboli mléčným chrupem příliš nezabývat. Mléčné zuby podle nich nemělo cenu spravovat. Dnes však víme, ž ...