Jak lidské tělo vnímá teplo
Voda o teplotě 38 ºC je nám příjemná, dokonce nás i chladí, ale jakmile teplota vzduchu dosáhne podobné teploty, cítíme značné horko.
Normální teplota uvnitř lidského těla se, v závislosti na jedinci, pohybuje zhruba kolem 37 stupňů celsia. Tato teplota je poměrně stabilní (pokud nemáme horečku). Teplota na kůži může být o několik stupňů nižší. Takže když své tělo ponoříte do teplejší vody nebo se ocitnete na vzduchu o větší teplotě, teplo do něj začne přecházet.
Rozdíl mezi tím, jak se cítíme ve vodě a ve vzduchu o stejné teplotě, je určen způsobem, jak se teplo přenáší.
Užitečné pocení
Lidské tělo při teplotě vzduchu 38ºC absorbuje teplo z okolních předmětů, ze vzduchu samotného a také sálavé teplo ze slunečního záření. Aby si zdravý organismus udržel stálou teplotu, je ochoten pro to obětovat značné množství soli a vody. Takže když se příliš zahřejeme, začneme se potit.
Pocení je velice účinný způsob ochlazování, protože se tělo vzdává molekul vody, které spolu sebou mohou vzít velké množství energie (tepla). Toto je způsobeno jedinečnými vlastnostmi vody, přesněji její tepelnou kapacitou. Molekuly vody jsou pospolu drženy vodíkovými vazbami, které vodě umožňují pojmout vetší množství tepla, aniž by její teplota výrazněji vzrostla.
Voda ve vašem potu z vás odsává teplo, a tím pokožku o několik stupňů ochlazuje, takže vzduch je v porovnání s pokožkou teplejší a my cítíme teplo.
Ale když své tělo ponoříme do vody o teplotě 38ºC, teplotní rozdíl mezi pokožkou a okolím není tak výrazný. Tudíž nám nepřijde, že je takové horko.
Toto je částečně proto, že odpařování potu je více efektivní, jsme-li vystaveni více nepřímým zdrojů, jako je sluneční záření atd. Proto ve vodě necítíme stejné teplo jako v suchém vzduchu o stejné teplotě.
Horký vzduch plný vodní páry
Za horkého letního dne se tělo bude pokoušet ochladit pocením, které je velmi účinné, ale jeho efektivita je nepřímo úměrná vlhkosti vzduchu. Jakmile vlhkost dosáhne určité hodnoty, schopnost, jakou se tělo může ochlazovat pocením, se stane značně limitovanou a vyloučený pot se z pokožky nebude odpařovat.
Přestože nebudeme pociťovat stejné horko, jaké bychom cítili za suchého dne při stejné teplotě - kdy je velký rozdíl mezi teplotou vzduchu a teplotou kůže - pro tělo bude těžší se zbavit nadbytečného tepla, aby regulovalo teplotu jádra. Z toho důvodu se za suchého horkého cítíme unavenější než při vlhkém vzduchu o stejné teplotě.
Vnímáte na sobě rozdíly mezi suchým a vlhkým vzduchem? Uvědomili jste si někdy, že teplá voda je snesitelnější než vzduch o stejné teplotě?
Autor: Petr Zimola