Čistota vody na koupalištích a v bazénech - nese koupání svá rizika?
I když je záliba v plavání rozhodně zdraví prospěšná a tudíž chvályhodná, při využívání umělých koupališť a bazénů s sebou nese i určitá rizika. Se vzrůstající pestrostí koupališť a bazénů určených nejen pro sportovní plavání, ale i k zábavě a relaxaci, s množstvím atrakcí, vířivek, floating tanků aj. se i přes stále dokonalejší technické prostředky zabezpečující kvalitu vody množí i rizikové faktory přenosu celé řady infekcí.
Vymoženosti umělých koupališť mohou znamenat i zdravotní rizika
Atrakce v podobě vířivek, horkých van apod. produkují aerosoly, v těchto zábavních aquaparcích je však velkým rizikovým faktorem už samotná vyšší teplota vody. Jak známo, teplá voda logicky nahrává zvýšení výskytu mikroorganismů. Rizika kožních a plísňových infekcí pak zvyšuje také samotný dlouhodobý pobyt ve vlhkém a teplém prostředí (vnitřní bazény, sauny, sprchy, apod.) Obecně platí, že největší mikrobiologické znečištění vody hrozí např. v lázeňských bazénech, a to vlivem vysoké teploty vody, výskytu aerosolí a přirozeně i díky osobám, které bazén využívají.
Znečištění vody a prostor kolem bazénů
Při běžném provozu bazénů dochází k mikrobiologické i chemické kontaminaci vody, čemuž musí být přizpůsobena desinfekce a celková péče o udržení její kvality. Kromě samotných návštěvníků, kteří jsou bezpochyby hlavním zdrojem znečištění vody v bazénech, tu jsou i ostatní zdroje znečištění, jedná se např. o nesprávně upravenou a ošetřenou plnící vodu, nedostatečnou údržbu filtrů a dalších technických zařízení, nedostatečnou údržbu a hygienický stav okolních prostor bazénu, vzdušnou kontaminaci, u venkovních bazénů pak např. výskyt hlodavců nebo ptačí trus.
Nejvyšší stupeň rizika určuje chování návštěvníků bazénu!
Delší pobyt ve vodě vede k odmaštění a maceraci pokožky, z kůže a sliznic se do vody uvolňují mazy a pot. V dětských bazénech může vznikat zvýšené riziko výskytu virů a mikroorganismů fekálního původu. Do vody se dále dostávají veškeré zbytky opalovacích krémů, mýdla, šamponů, líčidel a kosmetiky. Kromě samotného chování, nedostatečné ohleduplnosti a hygieny návštěvníků bazénu je rizikovým faktorem i jejich zdravotní stav, snížená imunita, nedoléčená kožní či jiná onemocnění apod. V neposlední řadě pak určitě také zvýšená migrace obyvatel ze zemí odlišných kultur, mentalit a v některých případech i pro nás nestandardních hygienických návyků.
Co nám hrozí v bazénovém prostředí?
Stav vody ve veřejných bazénech a vlhké prostředí může vést k výskytu nejrůznějších kožních potíží, bradavic, molusek, plísní či vaginálních mykóz. Kromě těchto problémů je však vlhké a kluzké bazénové prostředí samo o sobě velmi rizikové, pokud jde o úrazy. Pozor také na přehřátí před vstupem do studené vody. V několika posledních týdnech a dnech extrémního letního horka by nám měly být dostatečným varováním četné případy utonutí.
Zdroj: apps.szu.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová