Úrazy

Základy první pomoci

Lucie Regenermelová
25.09.2010

Každý z nás se může dostat do situace, kdy bude potřebovat první pomoc, nebo naopak bude muset první pomoc poskytnout, ale ruku na srdce, jsme si jisti, že ovládáme základy první pomoci tak, abychom zraněnému ještě více neublížili? V článku si přiblížíme, jak je první pomoc důležitá a jak při různých poraněních reagovat.

První pomoc lze popsat jako jednoduchá a účelná opatření, která slouží k bezprostřední pomoci při náhlém postižení zdraví, či ohrožení života. Cílem této první pomoci je pomoci ohroženému tak, abychom předešli komplikacím a zmírnili následky poranění nebo postižení. Proto musí být první pomoc kvalitní a hlavně včasná.

Nejdůležitější pro poskytování první pomoci je:

  • rychlost
  • účelnost
  • rozhodnost

Způsob počínání je nejen rozhodující pro kvalitu první pomoci, ale i pro příznivý a uklidňující vliv na postiženého, který je zpravidla ve velkém stresu (strach, bolest, úzkost). Celou situaci zpravidla zhoršují svědkové, nebo rodinní příslušníci.

Resuscitace

Resuscitace je jedním z nejčastějších úkonů poskytování první pomoci.

Provedení

Zakloníme hlavu postiženého, stiskneme mu nozdry a adekvátně vdechneme do jeho otevřených úst tak, aby se jeho hrudník zvedl. Když ucítíme odpor vzduchu, zbytečně nedýcháme více, než je nutné (je však nezbytné zaklonit mu hlavu z toho důvodu, že by mohl mít zapadlý kořen jazyka, který by nám bránil v umělém dýchání). Pak ústa oddálíme, necháme jej vydechnout a celý cyklus opakujeme v rytmu 12-16 x za minutu (1 vdech cca za 5 sec.)

Jak poskytnout první pomoc u konkrétních postižení či poranění:

Infarkt

Při podezření na infarkt se nesmí nemocný jakkoli fyzicky ani psychicky namáhat (i chození po bytě může být smrtící). Postiženému uvolníme těsný oděv a uložíme ho do polosedu, otevřeme okno. Zavoláme zdravotnickou záchrannou službu a můžeme ho nechat rozžvýkat půl tablety acylpyrinu (zastaví zvětšování sraženiny). V případě bezvědomí provádíme ošetření jako u klasického bezvědomí a pečlivě kontrolujeme, zda postižený stále dýchá, pokud ne, neodkladně zahajujeme resuscitaci.

Tonutí

Zkontrolujeme ústní dutinu. Co nejrychleji vdechneme do dýchacích cest. Dle stavu začneme resuscitovat. Zejména při tonutí dětí (někdy i u podchlazené, neoblečené osoby, při tonutí v zimě) je úspěšná záchrana možná i po více než 50 minutách po události. Pokud postižený dýchá a je při vědomí, snažíme se zabránit podchlazení.

Poranění páteře

Při první pomoci je důležité s raněným nehýbat, držet hlavu, komunikovat s pacientem, při ošetřování přidružených poranění volíme polohu naznak na pevné podložce, co nejdříve zavolat zdravotnickou záchrannou službu.

Krvácení

Viditelné krvácení se vždy snažíme omezit či zastavit přímým tlakem v ráně. Používáme ochranné prostředky (rukavice). Za všech okolností se snažíme vyvarovat se kontaktu s krví zraněného. Tepenné krvácení je nutné zastavit co nejrychleji, přiložení tlakového obvazu není vždy zcela snadné a zabraňuje kontrole rány.

Použití tlakových bodů a škrtidel je vhodné pouze pro zmírnění krvácení, tlak v ráně je většinou nejúčinnější a nejšetrnější metoda první pomoci. Škrtidlo vždy poškozuje tkáň a jeho použití může vést až ke stavu vyžadujícímu amputaci končetiny. Tlakové body je navíc nutno poměrně přesně znát.

Znalost první pomoci by se neměla podceňovat. Nakurzech první pomoci se naučíte nezbytné základy, jak pomoci zraněnému, nebo jak zachránit život člověka.

 

Poskytovali jste někdy první pomoc?

 

 

Autor: Lucie Regenermelová

Rakovina žaludku - zákeřné onemocnění
Kouzlo piva a jeho léčivé účinky

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakovina žaludku - zákeřné onemocnění
Rakovina žaludku

Rakovina žaludku - zákeřné onemocnění

26.11.2010

V dnešní době se velmi často hovoří o důležitosti zdravé stravy. Jedním z důvodů je prevence onemocnění známého jako rakovina žaludku, jinými slovy – zhoubný nádor (karcinom) žalud ...