Nejčastější sportovní úrazy
Existují stovky různých sportovních úrazů, ale jsou části těla, které jsou k poškození náchylnější než jiné. Uvádíme zde osm nejčastějších úrazů způsobených při sportování, jejich příčiny a prevenci.
Poranění kolene
Nejvíce zranění způsobených při sportovních aktivitách má co dočinění s koleny. Může se jednat o poranění menisků, zkřížených vazů, chrupavek atd. Prevence spočívá ve strečinku, nepřetěžování a kvalitní obuvi. Významnou roli hraje rovněž nepodceňování drobných zranění a jejich důkladné doléčení.
Zranění ramene
Okolo 20 % všech sportovních úrazů nějakým způsobem (natažení, dislokace) postihuje rameno. Důvodem je jeho „nestabilní" konstrukce, a také to, že se na něj upíná přibližně 17 svalů. Abyste svá ramena uchránili před zraněním, vždy je pořádně rozcvičte a rovněž věnujte nějaký čas jejich posilování.
Výrony kotníku
K výronu kotníku dochází běžně při sportech vyžadujících běhání, skákání a rychlé změny pohybu. Projevují se náhlou bolestí, otokem a v těžších případech krevním výronem. Hlavní metodou prevence je nošení kvalitní obuvi.
Zánět Achillovy šlachy
Při nadměrné zátěži Achillovy šlachy se v ní může vyvinout zánět. Pokud se neléčí, často přechází do chronického stádia. Projevuje se bolestí ráno při pokusech o první kroky a bolestivým zduřením. Zhoršuje-li se zánět, může postupně znemožnit běh a v nejhorším případě způsobit utržení šlachy.
Nejlepší prevencí zánětu Achillovy šlachy je protahování a posilování lýtkových svalů.
Otřes mozku
Otřes mozku je poranění hlavy obvykle způsobené ránou do hlavy. Symptomy zahrnují dezorientaci, poruchy vidění, bolesti hlavy, závratě, ztrátu paměti a rovnováhy, potíže se soustředěním a nevolnost. Navíc je doprovázen různě dlouhým bezvědomím.
Otřesy jsou nejčastější při kontaktních sportech, jako jsou fotbal, hokej, box apod. Nicméně hrozí téměř při všech sportech. Jedinou prevencí je opatrnost a nošení ochranné přilby.
Problémy s dolní částí zad
Ačkoliv bolest dolní části zad není tak častá u sportovců jako u lidí žijících sedavým způsobem života a u lidí s nadváhou, může nepříjemně ovlivnit cyklisty, golfisty, tenisty, běžce a hráče baseballu. Problémů s dolní částí zad může být mnoho a nejčastější příčinou spojenou se sportem je nedostatečný strečink a špatná obuv.
Natažení svalu
Pokud jsou svaly unavené, nedostatečně zahřáté a rozcvičené, hrozí riziko jejich natažení. Vzniknout může také provedením prudkého a neobvyklého pohybu. Nejpostiženějšími bývají svaly v oblasti nohou (hamstringy, lýtka). Samozřejmě různá rizika jsou spojena s různými sporty - koulař si častěji poraní prsní svaly, kdežto kladivář zase břišní.
Prevence spočívá v důkladném rozcvičení před výkonem, a pokud nějaký úkon (např. cvik) provádíme poprvé, je třeba ho provádět pomalu a s maximální opatrností.
Tenisový, golfový či oštěpařský loket
Výše zmíněnými názvy se označují jedny z nejčastějších entezopatií, neboli postižení svalových úponů. Vznikají dlouhodobým zatěžováním, případně příležitostným přetížením.
Krom u sportovců se také může objevit u pracovníků na stavbách, myčů oken apod. Prevence spočívá opět v důkladném strečinku a po posportovní regeneraci. Lze využít i epikondylární pásky.
Způsobili jste si někdy úraz při sportování? Jak dlouho trvalo jeho léčení?
Autor: Petr Zimola