Úrazy

Chraňte své tělo před mrazem!

Alena Mrákotová
02.12.2010

Před mrazy, které v těchto dnech venku panují, je třeba se dobře chránit. Mrazy přinášejí nebezpečí omrzlin, které nesouvisí jen s horskými a polárními oblastmi. Omrzliny mohou udeřit na každého z nás, obzvláště má-li pro své řádění ideální podmínky. Následky nemusí zůstat jen u ztuhnutí a brnění postižené oblasti, omrzliny způsobují i trvalé postižení. Jak mráz působí a jak se proti němu vhodně bránit?

Při omrzlinách dochází k akutnímu postižení tkání, které způsobuje chlad při teplotě pod bodem mrazu. Lidský organismus je z 60 % tvořen vodou, která se vlivem působení mrazu mění v led a následné krystalky, které poškozují cévní stěny. Buňky se následně dehydratují, zvyšuje se hodnota draslíku a sodíku v buňkách, což poškozuje buněčné membrány.

Organismus se přirozeně brání stahem hladké svaloviny – cév, shlukují se krevní destičky a průtok krve v postižené oblasti je omezen. Dle délky působení mrazu na část těla se odvíjejí také následky. Lehké omrzliny jsou plně vratné, těžší stupně omrzlin mohou končit gangrénou a amputací.

Jak vznikají omrzliny

Omrzlinami jsou nejčastěji postiženy okrajové části těla - nos, uši, brada, prsty.

Vznik omrzlin závisí především na tom, jak dlouho byly části těla vystaveny mrazu, na vhlkosti vzduchu (čím vyšší vlhkost, tím snáze k omrzlinám dojde) a na síle větru. Silný vítr zvyšuje účinek mrazu.

Důležité je, aby postižený hodně pil a nebyl vyhladovělý - nedostatek energie a dehydratace k omrzlinám velmi přispívají.

Dále odborníci nedoporučují v mrazech pít alkohol, kouřit, užívat léky či dokonce drogy. Všechny tyto látky působí na nervový a cévní systém, a tím se zvyšuje riziko vzniku omrzlin.

Omrzliny podle rozsahu poškození

  1. stupeň - projevuje se zčervenáním kůže, svěděním, pocitem píchání, jehličkami a pálením, může se objevit otok
  2. stupeň - kůže je bílá až šedá, objevují se puchýře
  3. stupeň - puchýře jsou šedomodré až černé a může docházet ke krvácení do kůže, pokožka je tvrdá a následuje poškození vrchních i spodních vrstev tkání
  4. stupeň - kůže je černohnědá, necitlivá, odumírají vrchní i hluboké tkáně (svaly, šlachy, klouby, kosti) – toto poškození je nevratné a musí se řešit chirurgicky

První pomoc při omrzlinách

  • postiženého uvedeme do teplé místnosti
  • sundáme boty, mokré oblečení, ale i  hodinky a prstýnky
  • postižená místa ohříváme ve vlažné vodě, nikdy ne v horké – je důležité zachovat postupné zahřívání!
  • postiženému nabídněte dostatek tekutin i v případě, že nemá pocit žízně
  • postiženým částem těla nyní hrozí infekce, proto předcházejte poranění pokožky
  • vyskytnou-li se puchýře, nikdy je nepropichujte
  • omrzliny sterilně zakryjte a vyhledejte lékařskou pomoc

Čas hraje při ošetření omrzlin velmi důležitou roli. Čím dříve je omrzlina ošetřena, tím se snižuje riziko trvalých následků (ovšem záleží také na stupni omrzlin).

Jak se preventivně mrazu ubránit?

  • volte vhodné oděvy a obuv (prádlo, které odvádí pot, teplé ponožky a rukavice)
  • jestliže plánujete túru, kde vám hrozí promočení, vezměte si s sebou náhradní suché oblečení
  • nenoste prstýnky, hodinky
  • dodržujte dostatečný příjem stravy a tekutin
  • nepodceňujte potřebný odpočinek
  • chraňte před mrazem malé děti – hrozí nebezpečí poškození růstových chrupavek, děti do dvou let by neměly ven při více jak mínus deseti stupních, kojenci do tří měsíců při více jak mínus pěti stupních
  • nekuřte, nepijte alkohol, nepožívejte jiné omamné látky

Pozor! Všechny stupně omrzlin vypadají zprvu stejně. Přesné poškození se tak může ukázat až po několika hodinách, kdy mráz může napáchat již nezvratná poškození.

 

Věděli jste, že omrzliny hrozí každému z nás? Máte s nimi nějakou zkušenost?

Autor: Alena Mrákotová

Yerba Maté
Využití stříbra v lékařství

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina
Bylinky

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina

19.10.2010

V současné době stále více lidí vyhledává alternativní způsoby léčby, mezi něž se dá zařadit také užívání bylinek. Velmi významnou léčivou rostlinou je rakytník řešetlákový.

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...