Rizika při cestování v těhotenství
Konečně máte před sebou svou vysněnou exotickou dovolenou, ale bojíte se možných komplikací, které by mohly ohrozit vás i vaše dítě? Kromě zvýšené opatrnosti je nutný také dostatek informací, mimo jiné i o poskytování zdravotní péče v dané zemi.
Je-li vaše těhotenství dosud bez problémů a vy sama se cítíte dobře po fyzické i psychické stránce, není důvod necestovat. Před dlouhými lety je však dobré zvážit všechna pro a proti. Rozhodně se napřed poraďte s gynekologem. Jste-li ve vyšším stadiu těhotenství, některé letecké společnosti od vás budou požadovat písemný posudek od lékaře, který potvrdí, že je vše v pořádku a vy jste schopná let absolvovat.
Nejvážnější riziko představuje předčasný porod, vyvolaný mimo jiné změnami tlaku, který může hrozit ženám ve 3. trimestru. Při letech delších než 5 hodin může také docházet k nepříjemným otokům nohou, snažte se proto nezůstávat sedět příliš dlouho. Je možné zakoupit cestovní podkolenky podporující cirkulaci krve, vhodný je také tvrdší polštářek na podporu zad.
Teplotní změny a klima
Organismus se v těhotenství snadno přehřívá, může citlivě reagovat na změnu klimatu a jiných vnějších vlivů. Je dobré zvážit možnost dovolené do horké, exotické země před nebo po sezoně, abychom se vyhnuli nesnesitelně vysokým teplotám během dne a zároveň davům turistů, které k pohodlí těhotné ženy rozhodně nepřispějí. V každém případě je však nutné dodržovat zvýšený pitný režim, nevystavovat se přímému slunci a používat opalovací krémy s dostatečně vysokým ochranným faktorem.
Zdravotní péče a hygiena
Hygiena a zdravotní péče v cizích zemích nemusí vždy dosahovat takových standardů, na jaké jsme zvyklí, je proto nutné se o nich předem informovat. Např. stále oblíbenější Egypt je znám tím, že voda z kohoutků není vhodná k pití, je proto nutné zvýšit opatrnost při mytí a i pro čištění zubů používat nejlépe vodu balenou. Při nedodržování hygieny existuje riziko průjmových onemocnění, která jsou v těhotenství zvlášť nepříjemná, proto dávejte pozor i na pečlivé omývání ovoce (pokud možno nepřezrálé), vyhněte se kostkám ledu do nápojů, není-li použita ošetřená voda, a podobně.
Předem se informujte o možnosti lékařské pomoci dostupné přímo v hotelu, jak daleko je nejbližší nemocnice atd. Do kufru můžete také přibalit základní lékárničku. Uzavřít před cestou pojištění dostatečně kryjící možné zdravotní náklady je v tomto případě obzvlášť důležité.
Cestování autem, lodí a veřejnou dopravou
Jak už bylo řečeno, zvýšená opatrnost je základní předpoklad pro cestování v těhotenství, k tomu patří samozřejmě i přihlédnutí k pokročilosti těhotenství, dosavadnímu průběhu a náročnosti cesty. Při cestě autem dbejte správného umístění bezpečnostního pásu, tzn. nad a pod břichem. Pokud možno necestujte sami, ve vyšším stádiu těhotenství není dobré sedat za volant, reakce těhotné ženy jsou pomalejší.
Dlouhé cesty lodí mohou zvyšovat nevolnost, při bouřlivém počasí a větších otřesech, které hrozí i při cestě autem nebo autobusem, mohou nastat předčasně vyvolané porodní bolesti. Při cestě vlakem, autobusem nebo metrem si vždy zajistěte místo k sezení! Případný pád by mohl ohrozit vás i vaše dítě. V letních měsících nezapomínejte mít po ruce láhev vody, v těhotenství byste měla dělat všechno pro to, aby nedošlo k dehydrataci.
Absolvovala jste v těhotenství delší cestu? Jaké máte zkušenosti?
Autor: Veronika Tůmová