Jak si zachovat duševní zdraví a pohodu
Duševní onemocnění má často fyzickou příčinu nebo je způsobeno nerovnováhou některých látek v mozku. Stres, problémy v rodině, v práci či škole mohou duševní poruchy vyvolat nebo je zhoršit.
Duševní onemocnění má často fyzickou příčinu nebo je způsobeno nerovnováhou některých látek v mozku. Stres, problémy v rodině, v práci či škole mohou duševní poruchy vyvolat nebo je zhoršit.
Lidé, kteří jsou duševně zdraví, mají pod kontrolou své myšlenky, pocity a chování. Cítí se sebejistě, mají dobré vztahy se svými blízkými a dívají se na problémy z nadhledu.
Je ale důležité si pamatovat, že i lidé s dobrým duševním zdravím mohou mít citové problémy nebo trpět duševní chorobou. Avšak tito lidé se naučili způsoby jak svůj stres a problémy zvládnout a poznají v případě nouze, kdy mají vyhledat pomoc svého lékaře či poradce.
Zloba a ukřivděnost
Lidé si někdy nejsou vědomi toho, co způsobuje jejich zlobu, jak moc jí v sobě potlačují, nebo jak svůj hněv správně vyjádřit. Můžete být naštvaní z určitých událostí, nebo se hněvat na sebe či na chování jiných lidí. Také mnoho malých věcí může vytvořit pocit, že je život nefér.
Pokud se cítíte stále více ukřivdění a podráždění, nebo nezdravě hazardujete se svým zdravím (nadměrné pití alkoholu, atd.), můžete to značit problémy se zvládáním hněvu. Je velice důležité identifikovat příčinu a začít ji řešit.
Jak se vyhnout problémům
Nejdříve pozorujte své emoce a reakce a zkuste zjistit jejich podstatu. Naučte se zvládat smutek, hněv nebo frustraci. Pomáhá to udržet duševní zdraví v pohodě. Další tipy, jak zvládat své emoce, jsou:
- Naučte se vhodně vyjadřovat své pocity
Je dobré dát lidem ve vašem okolí najevo, že vás něco trápí. Zadržování smutku a zlosti uvnitř sebe je velice vysilující a může vám způsobit problémy v práci, škole nebo ve vztazích.
- Nejdřív myslete, potom jednejte
Emoce jsou mocné, ale přeci jenom si před svým jednáním zkuste promyslet, jestli se nejedná jen o chvilkové rozpoložení. Mohli byste toho později litovat.
- Usilujte o rovnováhu
Soustřeďte se jen na pozitivní věci ve vašem životě a snažte si je co nejvíce užívat.
- Myslete i na svou fyzičku
Fyzická kondice má velký vliv na psychiku. Postarejte se o to, aby vaše tělo mělo dostatek zdravé stravy, spánku a pohybu. Omezte alkohol a kouření.
Jak stres ovlivňuje emoce
Tělo reaguje na stres vyplavením stresových hormonů. Pokud je těchto hormonů v těle mnoho po delší dobu, má to nepříznivý vliv na zdraví a emoce. Lidé, kteří jsou ve stresu, jsou hodně často emotivní, úzkostliví, podráždění nebo i v depresi.
Je-li to možné, pokuste se změnit svou reakci na stres. Dále můžete vyzkoušet relaxační a meditační metody, nebo různé formy proti-stresových cvičení.
Existuje odborná pomoc?
Ano. Poradenství, skupinové terapie a nejrůznější léky mohou pomoci lidem, kteří si nevědí rady se svými problémy. Nebojte se poprosit svého lékaře o radu.
Autor: Petr Zimola