Vraťte se do dětských let a připomeňte si skok přes švihadlo
Klasické skákání přes švihadlo si zřejmě všichni pamatujeme. Rope skipping, při němž je základním právě využití švihadla, však bere tuto „hru“ vážněji a kromě zábavy přináší též mnoho pozitivních účinků na naše zdraví.
Jedná se o sportovní aktivitu, která se řadí mezi high-impactová cvičení. Dochází tedy k vysokým nárokům na zátěž kloubního aparátu. Rope skipping vznikal v průběhu 60. let v USA. V podstatě se jedná o využití švihadla, přičemž jsou zde zapojeny nejrůznější způsoby skákání. Dnes se již jedná o soutěžní sport, kdy se skáčou mistrovství Evropy i světa. Nejbližší velká akce tohoto sportu u nás v České republice je již naplánována na únor roku 2010. To zde má proběhnout nultý zahajovací ročník Speed rope skipping družstev a rope skipping exhibition.
Z již řečených nároků této aktivity je zřejmé, že není určena všem, ale hodí se spíše pro lidi, kteří jistou fyzičku mají a jsou na pohyb navyklí. Rope skipping nezkoušejte v případě, že máte jakékoliv problémy s klouby, trpíte nadváhou (akorát by opět došlo k přetěžování kloubního aparátu) nebo máte onemocnění srdce či cév.
Jaký je jeho přínos?
- zlepšení fyzické kondice
- protažení celého těla
- odbourání stresu
- zbavení se přebytečných kilogramů
- posílení svalstva
- podpora koordinace
- posílení citu pro rytmus, týmové spolupráce
- zapojení vlastního tvůrčího přístupu
- jedná se o zábavu, dochází při ní tedy k příjemnému unavení a má blahodárný vliv na psychickou pohodu člověka
Co potřebujete pro začátek?
Na rope skipping je samozřejmě nejdůležitější vlastnit dobré švihadlo - zejména jde o jeho správnou délku. Tu můžete vyzkoušet tak, že si stoupnete na střed švihadla a jeho konce natáhnete kolmo nahoru. Měla by dosahovat do podpaží. Skákat můžete prakticky kdekoli, ale vzhledem k většímu zatížení kloubů se nedoporučuje tvrdý podklad (beton, asfalt). Vhodnější jsou typy podlah, které tlumí nárazy (parkety).
Při tomto sportu máte možnost vybrat si z jeho více forem. Pokud si chcete skákat zcela dle svého uvážení a dle svých schopností, můžete vyzkoušet Single rope, kdy můžete trénovat samostatně. Další možnou formou je Wheel formation, kdy skákání probíhá ve dvou. Třetí možností je tzv. Double Dutch, ke kterému musíte být nejméně tři. Dvě osoby drží dvě dlouhá švihadla a třetí přes ně skáče. Zde je důležitá souhra týmu, koordinace a nalezení společného rytmu. Dále jsou také známy formy long rope, two in the loop, the traveller atd. Všechny aktivity je možné provádět při hudbě.
Pokud se pro rope skipping rozhodnete, na jeho lekci si vezměte švihadlo, pohodlnou obuv a oblečení dobře sající pot. Zároveň neopomeňte přibalit si dostatek tekutin. Jako u každého sportu se před začátkem zahřejte a protáhněte, tělo by mělo připraveno na následný výkon.
Vzpomínáte rádi na doby dětského skákání přes švihadlo? Lákalo by vás si je připomenout či jste již rope skipping vyzkoušeli?
Autor: Michaela Holá