Oblíbený letní sport plavání: Jaké benefity a rizika přináší?
Plavání je univerzální sport vhodný pro všechny věkové kategorie, a jako takový je zejména v létě nanejvýš oblíbený. Vodu zkrátka milujeme a pohyb v ní je pro nás velmi blahodárný. Plavání se doporučuje i jako součást rekonvalescence po úrazech či při určitých pohybových obtížích. Je vhodné pro děti i seniory, těhotné ženy nebo osoby s nadváhou, kterým jiné sportovní aktivity dělají potíže.
Plavání se můžete věnovat bez potíží během celého roku a nepotřebujete k tomu žádné zvláštní náčiní ani dovednosti. Protáhnete při něm celé tělo, aniž by vám hrozilo přetížení kloubů. Plavání pomáhá tělo posilovat, spalovat tuky i pročistit hlavu.
Plavání pro zdraví i uvolnění
Velký přínos přináší plavání zejména srdci a cévám, jeho příznivým vlivem může dojít i k úpravě krevního tlaku. Při poúrazové rekonvalescenci podporuje zvýšení pohyblivosti a celkově zlepšuje fyzický stav, pomáhá připravit tělo na větší zátěž. Při správně prováděném plavání dochází k posílení plic, značný je i přínos pro posílení páteře a svalů ji obklopujících, které jsou poznamenány dlouhodobým sezením nebo stáním. Při sedavém zaměstnání, nebo tam, kde je nutné pravidelně a dlouho stát, se tak plavání velmi doporučuje jako zdravá a uvolňující forma aktivního odpočinku. Pohyb ve vodě a s ním související otužování má také příznivý vliv na celkovou obranyschopnost.
Styly a způsoby zdravého plavání
Každý má svůj oblíbený styl plavání a vskutku na tom není nutné nic měnit. Jakýmkoli způsobem se můžete doplavat k lepší kondici a podpoře zdraví. Nejvíce doporučovaným stylem bývají prsa s nádechem nad hladinou a výdechem do vody. K častým chybám patří přílišný záklon hlavy a nesouměrné provádění pohybů končetin. Plavat můžete kdykoliv, bez ohledu na aktuální roční období i počasí. V létě využijte přírodní koupaliště či biotopy, které jsou vhodnou alternativou ke koupání v chlorem upravované vodě, která nemusí vyhovovat každému.
Význam osobní hygieny při plavání ve veřejných bazénech
Veřejné bazény a chemicky udržovaná koupaliště jsou v letních měsících doslova přeplněná, je proto nutné dbát v takových místech na zvýšenou osobní hygienu. Organické nečistoty z lidského potu, vlasů či zbytků moči – ačkoliv to nezní příliš vábně, je jasné, že tyto látky se do veřejných bazénů dostanou, ať chceme nebo ne. Právě chlor a další chemické látky tak pomáhají udržovat vodu čistou a zdravotně nezávadnou. Kromě toho jsou tu nečistoty vyskytující se v kosmetice či v opalovacích krémech, a ty ve spojení s chlorem vytváří zdraví škodlivou kombinaci.
Před vstupem do bazénu je proto nutné důkladné osprchování s použitím mýdla, které zabrání všem škodlivinám a nečistotám, bakteriím, virům, ale i prachu, potu a zbytkům líčidel vniknout do vody v bazénu a ohrožovat tak zdraví ostatních. U malých dětí je nutné dbát kromě toho i na použití toalety před vstupem do bazénu, aby se eliminovala pravděpodobnost fekálního znečištění vody. Chlor se vstřebává do pokožky, kterou vysušuje a dehydratuje, což jí škodí, proto je nutné osprchovat se i po skončení radovánek v bazénu a ideálně použít i vhodný hydratační krém.
V létě dejte přednost rybníkům či venkovním bazénům a plovárnám
V zimě je koupání ve vnitřních bazénech nezbytné, v létě však využijte možnosti venkovního koupání. Proč? Ve vnitřních chlorovaných bazénech dochází k uvolňování toxických plynů, jejichž vdechování může způsobit vážné zdravotní potíže. Týká se to samozřejmě spíš sportovců, například závodních plavců, kteří se v chlorované vodě pohybují pravidelně a dlouhodobě. I citlivějším jedincům však může chlor a další chemické látky škodit, a to i při rekreačním plavání. Vhodné je také používání brýlí, které ochrání oči před vlivem chloru ve vodě. Ve spojitosti s chlorovanou vodou bazénů se nejčastěji uvádí riziko vzniku astmatu.
Co když se napijete vody z bazénu?
Čas od času se může stát, že si při plavání v chlorované vodě prostě omylem loknete. Něco takového se může snadno stát a žádné velké nebezpečí z toho neplyne, rozhodně však z toho nedělejte zlozvyk. Dospělí si většinou dají pozor, ale je třeba upozornit především děti, které ve vodě rády dovádějí, a přitom se můžou snadno nalokat vody i ve větším množství. Chlor v malém množství neublíží, ale jsou známy případy, kdy koncentrace chloru ve veřejných bazénech byla příliš vysoká a došlo k několika otravám.
Zdroj: www.svetrelaxu.cz, www.vitalweb.cz, www.rehabilitace.info
Autor: Veronika Tůmová