Nordic walking - sport pro každého
Nordic walking možná někomu zní hodně tajemně, ale je to vlastně jen běžná chůze se speciálními hůlkami. Tato zajímavá a atraktivní forma pohybu se nejprve dostala z Finska do celé Skandinávie. Odtud byl již krůček do zbytku Evropy. I u nás pozvolna roste počet příznivců.
Takzvaná hůlková či severská chůze je velmi jednoduchá, ale o to účinnější forma pohybu při které spálíte až o 40% více kalorií než při běžné chůzi – za hodinu až 600 kcal. Navíc díky holím přenesete část své hmotnosti na svaly paží a odlehčíte nohy. Proto mohou, v rámci možností, provozovat Nordic walking i lidé, kteří mají nějaké problémy s klouby dolních končetin.
Přínosy nordic walkingu
- aktivní zapojení a posílení 90% svalů celého těla
- zlepšení pohyblivosti páteře, jenž vede k uvolnění napětí krčních, ramenních a mezilopatkových svalů
- přispívá ke správnému držení těla
- ulevuje zádovým problémům
- možnost regulovat zátěž horní a dolní poloviny těla
- posílení srdce, oběhového systému a dýchacího ústrojí
- zlepšení koordinace pohybů
- zlepšení metabolismu
- díky holím menší zátěž na klouby a lepší stabilita
- dobrá volba při onemocnění osteoporózou (= řídnutí kostí) nebo artrózou (= zánik chrupavky)
- redukce nadváhy
- doporučuje se při rehabilitacích u řady onemocnění pohybového systému nebo poúrazových stavů, po operaci srdce aj.
Nordic Walking jako rehabilitační prostředek lze doporučit též při rehabilitaci po operaci nohou. Přínos na svaly paží, zejména pro triceps - tento sval, který bývá ve vyšším věku povolený, je možné jednoduše zpevnit právě za pomoci Nordic walking. Při každém pohybu ruky vzad se tento sval aktivuje a tím ho můžete bezbolestně posílit.
Technika nordic walking
Správná technika není složitá, má však svá specifika. Zvládnout ji vám pomůže správná velikost holí, jejich výška a délka kroku v součinnosti se správným pohybem rukou.
Musíme chodit diagonálně, levá ruka jde dopředu s pravou nohou a naopak. Přední hůlku s rukou držíme nataženou, ale jen do úrovně pupku a druhou držíme co nejvíce dozadu. Hůlky zůstávají vždy vzadu. Při chůzi nesmíme zapomínat na ruce, musí neustále pracovat. Proto je ruka vepředu zavřená a pevně svírá hůlku a ruka vzadu zůstává otevřena
Výška holí
Jsou dva způsoby jak určit výšku holí.
- Prvním je vynásobení výšky těla koeficientem 0,66
- Druhým (jednodušším) je pravidlo, že rukojeť musí být v úrovni pupku.
Co je k Nordic Walkingu potřeba?
- pohodlné oblečení - nejlépe z funkčního materiálu, jenž dobře odvádí pot, rychle schne a je příjemné na tělo
- nízké boty, které vás nikde netlačí a dobře sedí na patě - tak jako pro každý sport i pro Nordic walking je navržena speciální obuv, která se liší od ostatních zkosenou patou podrážky, která tímto umožní lepší stabilitu při kroku. Úplně však postačí jakákoli obuv s dobře odpruženou podrážkou např. běžecká obuv do terénu nebo trekingové boty určené pro lehkou turistiku - nemají tak tvrdou podrážku.
Tento druh pohybu může vykonávat každý, jak sportovec, tak začátečník, lidé všech věkových kategorií, na různém terénu a kteroukoliv roční dobu. Je vhodný ke snižování nadváhy, udržování a zlepšování kondice, k relaxaci i pro zábavu.
Máte i vy zkušenosti s tímto sportem?
Autor: Lucie Regenermelová