Sport a relaxace

Letní sporty

Komerční prezentace
12.07.2011

Léto je jako stvořené pro sportování. V dnešním článku si podrobněji popíšeme některé typické letní sporty, jako je plážový volejbal, windsurfing a vodní lyžování.

Plážový volejbal

Plážový volejbal neboli beach volejbal je míčový sport, který se postupem času vyvinul z klasického volejbalu. Stal se velmi populárním rekreačním i vrcholovým sportem a i díky tomu byl zařazen do programu letních olympijských her. Pravidla beach volejbalu jsou podobná klasickému volejbalu, ovšem s několika podstatnými výjimkami. Hlavní rozdíl je v počtu hráčů a velikosti hřiště.

Plážový volejbal je míčová hra přes síť, hraná v sypkém hlubším písku. Tým tvoří dva hráči. Hraje se na hřišti 8x16m, míč má větší objem a je měkčí než míč volejbalu šestkového. Hraje se do 21 bodů bez ztrát.

Historie plážového volejbalu

První zmínky o vzniku plážového volejbalu pocházejí z dob po 1. světové válce, kdy američtí vojáci trávili svůj volný čas pod vysokou sítí na plážích. Postupem času se beach volejbal dostal i do Evropy. První zemí, kde se objevil, byla Francie. Nejstarší turnaj STATE BEACH se konal roku 1954 v Santa Monice (USA). FIVB založila v roce 1986 Světovou radu beach volejbalu. Roku 1992 byl beach volejbal předveden jako ukázkový sport na OH v Barceloně, na další letní olympiádě v Atlantě v roce 1996 již byl olympijským sportem.

Windsurfing

Název tohoto sportu vznikl z anglických slov wind - vítr a surf - příboj a přesně vystihuje, oč se v tomto sportu jedná. Zatímco ale windsurfing je sport poměrně mladý, přibližně 35 let, tak surfování na prknech po příbojových vlnách provozují havajští domorodci od nepaměti.

Historie windsurfingu

Surfing velmi rádi provozovali i Kaliforňané Jim Drake a jeho přítel Hoyl Schweitzer. Jelikož to byli činorodí muži, přemýšleli, jak si zasurfovat, i když zrovna nejsou ty správné vlny. Jim Drake tak jednoho dne připevnil na klasické surfové prkno trojúhelníkovou plachtu s ráhnem pro držení. Plachta byla připevněna k plováku kloubem, a mohla se tak pohybovat ve všech směrech a umožňovat ovládání plováku. Psal se rok 1967 a byl vynalezen windsurfing.

Pravidla tenkrát ještě nikterak neomezovala tvar ani jiné parametry plováků ani plachet, pouze byla omezena plocha plachty. Windsurfing si ale velmi rychle našel mnoho příznivců, a tak vzhledem k velkému počtu závodníků už v roce 1978 došlo k rozdělení do dvou váhových kategorií pod 73 kg a nad 73 kg.

V červnu roku 1980 bylo rozhodnuto, že windsurfing bude zařazen v rámci jachetních disciplín na olympiádu v roce 1984 v Los Angeles ve Spojených státech.

Windsurfing je v ČR velmi populární, dokonce více než v leckterých přímořských státech.

Lokality vhodné pro windsurfing

  • Lipno na Šumavě
  • Nové Mlýny na Pálavě
  • Máchovo jezero
  • Jesenice u Chebu
  • Nechranice v okrese Chomutov
  • Regent u Mariánských Lázní
  • Štěpánský rybník u Mýta
  • Rybník Bucek u Nového Strašecí

Vodní lyžování

Tato aktivita je určená pro všechny milovníky vody a rychlosti. Vodní lyžování je individuální sport prováděný na vodních lyžích s použitím tažného člunu nebo vleku. Provádí se v areálech vodního lyžování na stojaté i tekoucí vodě (včetně mořské) se speciálním vybavením. Bójemi je vytyčena slalomová dráha a prostor pro figurální jízdu (tzv. triky) a skok (včetně umístění odrazového můstku).

Vlekové lyžování se provádí za stejných podmínek jako lyžování člunové, ale tažnou silou je tažná jednotka s lanem zavěšeným na 4-5 ocelových sloupech. Rozdíl je v technice jízdy, neboť vlek nevytváří na hladině vodní vlnu.

Vodní lyžování není zařazeno do programu olympijských her.

Vodní lyžování je možné provozovat pouze na omezených místech v ČR, potřebná je dostatečně velká vodní plocha.

Lokality vhodné pro vodní lyžování

  • Vranská přehrada
  • Přehrada Hracholusky
  • Přehrada Horka, Stráž pod Ralskem
  • Rybník Skalička u Znojma
  • Pískovna Mělice u Přelouče
  • Přehrada Hlučín (s vlekem)
  • Těrlická přehrada u Havířova (s vlekem)
  • Kostelec u Jihlavy

V létě se dá samozřejmě provozovat celá řada sportů. Nejčastější je určitě běhání, cyklistika, in-line brusle a samozřejmě plavání.

Sportování a ochrana před sluncem

Při letních sportech by měl člověk obzvlášť dbát na ochranu před sluncem a horkem. Velmi důležité je pravidelné doplňování tekutin, nejlépe neslazenou minerálkou nebo čajem. Samozřejmostí by měla být pokrývka hlavy a sluneční brýle.

Především by se nemělo zapomínat na pravidelnou ochranu pokožky před slunečním zářením. Opalovací přípravky Garnier plní již 75 let funkci nejlepší ochrany proti slunečním paprskům. Garnier navíc podporuje Asociaci evropských lig proti rakovině v boji proti rakovině kůže. Z těchto opalovacích přípravků můžete použít například opalovací oleje s faktory 10, 15 a 30, které obsahují fotostabilní systém filtrů Mexoryl XL, nebo opalovací mléka, která jsou svým složením ideální především pro vodní sporty.

mleko20.jpg

Mléka jsou voděodolná, nemastná a rychle se vstřebávají. Pro sportování v písku, jako je například plážový volejbal, jsou nejvhodnější mléka Light & Silky, která nelepí, mají odlehčené složení a dokonale hydratují pokožku.

 

Jakým letním sportům dáváte přednost vy?

Autor: Komerční prezentace

Autoimunitní onemocnění
Cestování s kojencem

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.