zdroj: Shutterstock.com
Sport a relaxace

Jóga proti stresu: Udržte své zdraví pod kontrolou

Kateřina Hájková
12.01.2021

Stres se pro mnohé stává tichým stínem, který jim dýchá do zad, tíží je na hrudi a svírá nitro. Hektický životní styl, nepravidelná strava a nedostatek pohybu i spánku jsou jeho věrnými přisluhovači, kteří nás mentálně i fyzicky oslabují. Dlouhodobý stres má pro lidské zdraví řadu negativních důsledků a všechny může pomoci odvrátit pravidelná praxe jógy.

Jóga je již dlouho známa jako skvělá protilátka proti stresu. Kombinuje v sobě mnoho populárních technik snižujících úzkost, včetně učení se ovládání dechu, čištění mysli a uvolnění, protažení i posílení těla i psychiky. Zavedení jógové praxe do každodenního života je nejlepším způsobem, jak zjistit, že tento starodávný filosofický systém skutečně funguje. Existují čtyři body, skrze něž jógová praxe ulevuje od stresu a negativních myšlenek.

1. Fyzické cvičení

Jelikož je jóga stále oblíbenější, vyvíjejí se stále nové styly. Těch dnes existuje celá řada – některé jsou pomalé a více se zaměřují na protahování, jiné jsou dynamické a slouží primárně k posílení, dokonce se u nich pořádně zapotíte. Vyberte si styl, který odpovídá nejen vaší fyzické zdatnosti, ale také vaší osobitosti a charakteru. V podstatě jakékoliv fyzické cvičení pomáhá mírnit stres tím, že udržuje tělo zdravé a uvolňuje endorfiny, hormony štěstí. Jóga je ale specifická, protože ke cvičení těla přidává i cvičení mysli a tyto dvě její složky jsou od sebe neoddělitelné. Navíc i dynamické styly protahují, což pomáhá uvolnit napětí nahromaděné vlivem stresu v těle, které může způsobovat bolest. Ta se ozývá zejména ve spodní části zad, kyčlích a ramenou.

2. Ovládání dechu

Pránájáma neboli dechová cvičení jsou důležitou součástí každé jógové praxe, která se promítá z podložky do života. Jóga zvyšuje povědomí o dechu jako o nástroji sloužícím k uvolnění těla i mysli. Ačkoliv dýchat musíme, abychom zůstali naživu, můžeme se dech naučit regulovat a to nás dokáže po všech stranách posílit. Už jen pořádný hluboký nádech a výdech společně s uvědoměním, že tato strategie může představovat rychlý a účinný způsob boje se stresovými situacemi, se mohou samy o sobě stát neuvěřitelně efektivními.

3. Očista mysli

Naše mysl je neustále aktivní: Skáče od jedné myšlenky k druhé, točí pořád dokola tytéž katastrofické scénáře, zabývá se událostmi z minulosti. Celá tato práce je únavná a stresující. Jóga nabízí hned několik technik sloužících ke zkrocení "opičí" mysli - jako opička žádá o banán (podnět), jakmile jej sní, chce hned další. Jednou z nich je práce s dechem, jak jsme zmínili výše. Každý nádech i výdech je spjat s přítomným okamžikem, protože nedýcháme v minulosti ani v budoucnosti, ale právě tady a teď. Zaměření pozornosti na každý nádech a výdech a nevšímání si proudících myšlenek je jedním ze způsobů, jak zklidnit mysl. Je to také základní meditační technika. Podobně působí i praxe ásan konaná v souladu s dechem. Polohy jsou sice fyzické, měly by ale být prováděny s takovou koncentrací, že všechny ostatní myšlenky a starosti jdou automaticky stranou, což mysli dává pauzu, kterou tolik potřebuje.

4. Relaxace

Po každé praxi jógy bychom měli pět až deset minut strávit v relaxační poloze šávásany neboli mrtvoly, kde zaměříme pozornost na dech a dráhu, kterou v těle vykonává a necháme v sobě doznít pocity z uplynulého cvičení. Tato vynucená relaxace může být zpočátku obtížně proveditelná, ale slouží stejnému účelu jako další jógové techniky - k uvolnění těla i mysli. Šávásana představuje jakýsi předěl mezi jógou jako časem, kdy se věnujete sami sobě (kdy máte jakési rande sami se sebou) a dobou, kdy se musíte vrátit zpět do reality všedních dní a okolního světa, jehož nástrahy budeme ale díky vnitřní síle budované jógou snášet o poznání lépe.

Vědecky ověřené účinky jógy na tělo i duši 

Novoroční deprese a strach z neznámého aneb co nám přinese rok 2021

Autor: Kateřina Hájková

Doplňky stravy: Dodejte tělu potřebnou energii
Zázvor proti mnoha neduhům a pro posílení imunity

Další články

Vánoční přání pro seniory
Duševní zdraví a psychologie

Vánoční přání pro seniory

23.12.2020

Spolu s příchodem adventu se stále častěji skloňují také slova jako osamělost, deprese, domovy seniorů a nemocnice. V době, kdy všichni otvírají svá srdce a obdarovávají nejen své ...