Jedeme na vodu aneb základy pro každého vodáka
Chcete letos zažít adrenalin na vodě? Nebo se jen lehce nechat unášet po klidné hladině malé říčky? Než někde zavoláte klasické vodácké "ahoooj", věnujte pečlivou pozornost přípravě. Její základní parametry spočívají právě v tom, kam vlastně chcete jet.
Na vodě v suchu? Nenechte se vysmát!
Jestliže si myslíte, že na vodě zůstanete suší, patrně jste ještě nikdy žádnou řeku nesjížděli. Na vodě vždycky bylo, je a bude mokro, proto je velice důležité brát s sebou věci nepromokavé, případně využít nejrůznějších krytů a obalů, které jsou v obchodech se sportovním zbožím k dispozici. Z tohoto "mokrého" důvodu jezdí někteří vodáci třeba jen v plavkách - jenže ruku na srdce - sluneční paprsky jsou agresivní, vodní hladina je přitahuje, hrozí tak spálení od sluníčka. Pak také může dojít k rychlé změně počasí a prudké ochlazení se projeví drkotáním zubů. Pláštěnka na vodu ale nepatří! Nezapomeňte, že po případném otočení lodi byste se do takovýchto nepraktických kousků mohli nepříjemně zamotat, nebo by vám alespoň ztížily či omezily vlastní pohyb. Sandálky, žabky ani crocsy na vodu nepatří! Pevná obuv je základem i ve vodáckém sportu.
Jedeme na vodu - jaké oblečení zvolit?
Ještě stále si nejste jistí, co si tedy vlastně máte obléknout? Vaše oblečení na vodu by mělo splňovat několik pravidel:
- ochranu před promočením
- odvádění vlhkosti od pokožky (to umožňuje tzv. funkční oblečení)
- ochranu před větrem
- tepelnou izolaci při namočení (neopren)
Všech těchto pravidel lze dosáhnout pouze promyšlenou kombinací několika vrstev oblečení. Vyplácí se o svém oblečení na vodu důkladně přemýšlet.
Vodácké desatero aneb jak sjíždět řeku bez rizika
Co by nemělo ve výbavě vodáka chybět?
Nebudeme tu popisovat čluny, kajaky, rafty ani kánoe. Dokonce ani pádla nebudeme řešit. Připomeneme zde mnohem více prozaičtější výbavu:
- Plovací vesta - ať jste sebelepší plavci, voda je živel, proto na vestu nezapomínejte a dbejte na to, aby vám dobře seděla velikost. Velká vesta, ze které byste mohli vyklouznout, by vám byla k ničemu.
- Helma - je to důležitý bezpečnostní prvek, který jako v každém jiném sportu chrání hlavu před nárazem.
- Házečka - jedná se o záchrannou pomůcku s lanem různé délky, ideální je cca 20 metrů. Lano hodíme tonoucímu, ten se chytí a my ho opatrně vytáhneme.
- Nepromokavý pytel, tzv. loďák - zabalí se do něj všechny věci, které si berete s sebou na vodu.
- Píšťalka - voda je někdy docela hlučná, proto ji pro komunikaci můžete využít.
- Nůž - nezbytná pomůcka, nikdy nevíte, kdy a kde jej budete potřebovat.
- Baterka.
- Nouzový balíček, tzv. KPZ (krabička poslední záchrany) - obsahuje vše, co uznáme za potřebné
- Nealkoholické pití.
- Vybavená lékárnička.
Vodáky se člověk nerodí, vodáky se učí. Nepřeceňujte své síly, ani se nevychloubejte, zbytečně byste mohli hazardovat se svým životem i se životy svých kamarádů. Voda lidi spojuje a při sjíždění řek je nutná spolupráce. To je podstatným významem vodáctví.
Zdroje: www.mundo.cz, www.svetoutdooru.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Jitka Suchánková