zdroj: pixabay.com
Sport a relaxace

Jak začít sportovat? Zamilujte si pohyb!

Veronika Tůmová
26.04.2017

Na jaře, s příchodem teplých a slunečných dnů, se dříve nebo později probudí jaro v každém z nás a my zatoužíme oddat se pobytu na čerstvém vzduchu. V této době často propadneme nadšení pro nějakou sezonní sportovní aktivitu, ale je nutné si uvědomit, že sport a pohybové aktivity by nás měly provázet po celý rok.

Jak se správně motivovat ke sportu?

V současnosti se klade důraz na to, že každodenní pohybová a sportovní aktivita prováděná pravidelně a dlouhodobě, představuje velkou úsporu na lécích a zdravotních rehabilitacích. Minimalizuje riziko úrazů a přináší radost ze sportu, který v daných obdobích posiluje a procvičuje konkrétní svalové partie. Sport je také ideální k tomu, aby formoval nejen naše tělo, ale i naši osobnost. Chcete-li na sobě zapracovat a docílit životní změny, začněte sportem. Sport upevňuje vůli i charakter a naučí vás mít se rádi. To je také základní předpoklad k tomu, abyste ze sebe mohli vydat maximum při péči o druhé, o své bližní a milované.

Každodenní pohybový program - dbejte na rozmanitost cvičení!

Začít můžete docela jednoduše, třeba při každodenní procházce se psem. Zprvu může jít třeba jen o protahování lýtkových svalů či střídavé stání na jedné noze, procvičování dýchání, protahování zad apod. Doma u televize můžete procvičovat vlastní rovnováhu balancováním (třeba s pomocí sedacího balonu). Pro zvýšení pružnosti bude skvělá jóga a cviky k protahování, jízda na kole a běh pak pomohou posílit činnost kardiovaskulárního systému. S posilovacími cviky je třeba začít pomalu a postupně, při cvičení může zprvu stačit zátěž vlastního těla, kterou můžete postupně navyšovat o další zátěž.

Tréninkový plán pro začátečníky

Plán pohybové aktivity pro úplné začátečníky může nabádat např. k tomu, že 60 až 70 % času stráveného sportem budete věnovat cvikům nebo činnosti pro zlepšení oběhového systému. Sem patří například turistika, cyklistika, běh, plavání či kardiocviky. 30 % tohoto času pak může zahrnovat třeba jóga či posilovna, cviky na rovnováhu a pružnost, ale také silová cvičení k překonávání vnějšího odporu. Tento poměr je však samozřejmě u každého individuální. Důležité je nepřepínat své síly a mít z pohybu a cvičení dobrý a příjemný pocit, který sám o sobě zůstane skvělou motivací k dalšímu cvičení.

Pár rad ke sportování na závěr

Každý začátek je těžký a i vy budete vystaveni nejednomu pokušení všeho nechat a vrátit se ke starým a daleko pohodlnějším návykům. Systematické cvičení po dobu jednoho měsíce vás však přesvědčí o úspěchu vašeho počínání, ve kterém bude stát za to pokračovat. Obyčejnou chůzí, následně během, jízdou na kole či plaváním si osvojíte pohybovou aktivitu, ze které se stane návyk zcela samozřejmý a na rozdíl od jiných návyků také velmi prospěšný. Vaše slabosti a pochybnosti brzy ustoupí do pozadí. Myslete na to, že vaše vlastní zdraví je největší a nepřekonatelná motivace. Máte-li motivaci, stačí jen začít. A když už začnete, vytrvejte!

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Kosmetické přípravky na vlasy - víte o jejich nebezpečném složení?
Somatoformní poruchy

Další články

Workoholismus - závislost na práci jako nemoc
Nemoci a léčba

Workoholismus - závislost na práci jako nemoc

Závislost na práci je závislost jako každá jiná, kdy se práce stává drogou a vše ostatní jde stranou. Jak se workoholismus projevuje? Koho nejčastěji postihuje? A dá se vůbec léčit ...