Jak můžete zlepšit své zdraví jen pomocí dýchání
Dech je pro náš život nepostradatelný. Bez jídla dokážeme vydržet několik týdnů, bez vody pár dní, ale bez dechu jen pár minut. Znamená to ale, že dech patřičně oceňujeme? Bohužel tomu tak spíš není. Proto svému dechu věnujte alespoň pár minut denně, ale vědomě. Významně tak pomůžete svému zdraví.
Dobré je, že začít s vědomým dechem můžete kdykoliv. Dech je mimovolná záležitost, dýchat zkrátka musíte tak jako tak. Proč to tedy nevyužít vědomě? Můžete zkusit nejrůznější verze dechových cvičení, většina jich je součástí jógy. Ovšem vědomě dýchat a čerpat z této činnosti benefity můžete, i když nejste zkušenými jogíny. Této aktivitě se může věnovat každý.
Dech pro provětrání plic
Dechová cvičení ovlivňují vitální kapacitu plic. Zní to sice jednoduše, ale jedná se o velice mocný nástroj pomáhající ke zdraví. V běžném dni jsme schopni využít zhruba 30 procent kapacity plic, oproti tomu sportovci, zpěváci či hudebníci hrající na dechový nástroj využijí kapacitu plic až z poloviny. Nikdo však jejich kapacitu nevyužívá naplno, to nelze. Pokud ale kapacitu plic moc nevyužíváme, může se stát, že se v nich začnou usazovat nečistoty. Ty pak mohou způsobovat zdravotní problémy, hrozí vznik alergií a celkově dochází ke snížení imunity. Proto je potřeba plíce pravidelně „smýčit“.
Nosem dýcháme, ústy mluvíme
A právě k takovému úklidu slouží vědomý nádech a výdech. Zatímco při výdechu se zbavujeme všech nečistot a toxinů, při nádechu dostáváme do těla kyslík i životní energii. Právě takovou energii poskytuje vzduch zejména v přírodě nebo v parcích a v lesích. Proto se nám na takových místech tak dobře dýchá. Jóga říká, že nos je na dýchání a ústa na mluvení. Proto bychom primárně měli dýchat nosem, ústy je při některých dechových cvičeních vhodné vydechovat, zbavujeme se tak všeho v těle nepotřebnéjo. Existují také nejrůznější studie, které zjistily, že když se nadechujeme nosem, stimulujeme současně mozkovou činnost. Lépe se tedy soustředíme, provádíme snadněji logické úkoly, máme lepší pozornost, výkon i výdrž. Tak se nadechněte nosem, uděláte hodně pro to, aby se vám žilo lépe.
Dýchání a postavení těla se vzájemně ovlivňují
Víte také to, že postavení těla ovlivňuje, jak dýcháme? A naopak že dech ovlivňuje postavení našeho těla? Zná to určitě každý. Pokud jste shrbení, choulíte ramena dopředu do klubíčka, utlačujete tím hrudník, a tedy i plíce, nemáte proto šanci se pořádně nadechnout. Je tedy důležité nejdříve srovnat svou páteř. Pokud máte již bolesti páteře nebo máte ochablé zádové svaly a nedokážete delší dobu pohodlně sedět se vzpřímenými zády, začněte vleže. Pokrčte nohy, chodidla si opřete o zem. Tím dojde k lepšímu nastavení pánve i celé páteře. Můžete ale také sedět na zemi, opřít se a srovnat se u zdi.
Právě v takových polohách můžete začít s nácvikem plného bráničního dechu. Pravidelným cvičením tohoto dýchání se pak tento zvyk přenese z podložky (nebo od zdi) do sedu, do vzpřímení, a nakonec i do běžného života.
Dech jako všestranný pomocník
Dech samozřejmě působí i na naši mysl. Dechová cvičení tedy ovlivňují naše tělo a nastavení naší mysli. Dokážou nás zklidnit po náročném dni, zbavit stresu, ale také nabudit, osvěžit a dodat novou energii. Skvělé na tom je, že začít můžete třeba hned. A nic speciálního k tomu nepotřebujete, pouze odhodlání a chuť konečně začít. Tak se prodýchejte k lepšímu životu!
Zdroj: Autor
Autor: Veronika Matoušová