Cviky pánevního dna
Cviky pánevního dna získaly pojmenování po mohutné svalové skupině obklopující pochvu. Lze je cvičit kdekoliv a kdykoliv: vsedě, vleže, ve stoje. Mohou přinášet znamenitý užitek všem ženám bez ohledu na to, zda mají děťátko či nikoliv. Tyto cviky jsou samozřejmě vhodné i pro muže.
Co tvoří pánevní dno
Svaly pánevního dna jsou tvořeny jednak svěrači - řitního otvoru, močové trubice a vchodu poševního (u muže obemykají část penisu). Dále mezi ně patří především zvedač konečníku a příčné svaly hráze (oblast mezi genitáliemi a konečníkem).
Pánevní dno je základním svalstvem lidského těla. Napomáhá kontrole nad držením těla a vzhledem bříška, podporuje vnitřní orgány a je nezbytně důležitou platformou pro dobré zdraví.
Proč posilovat pánevní dno?
- Pánevní dno je jakási podložka uprostřed pánve. A pánev je osová část kostry, od které se odvíjí držení těla. Takže abychom měli správně postavenou pánev a konec konců celou páteř, potřebujeme mít zpevněné břicho a pánevní dno.
- Pánevní dno je jakoby trampolína, a pokud není pevná, vnitřní orgány v břišní dutině nám klesají níže, než by měly, a tlačí na močový měchýř, co u žen vede ve vyšším věku k inkontinenci (samovolnému úniku moči), nebo hrozí riziko neudržení plodu v těhotenství (to může způsobit předčasný porod nebo dokonce potrat). U mužů zase vznikají problémy s prostatou. Když není pánevní dno, jako součást hlubokého stabilizačního systému, dostatečně zpevněné, neposkytuje páteři oporu, což způsobuje skoliózu bolesti zad.
- Dalším nezanedbatelným přínosem zpevňování pánevního dna, je pozitivní dopad na ženskou sexualitu. Problémy s dosažením orgasmu mohou být způsobeny právě nedostatečným zpevněním svalů pánevního dna.
Cviky na posílení svalů pánevního dna
Svaly pánevního dna jsou vlastně kruhové svaly okolo močové trubice a konečníku. Když je chceme aktivovat, musíme je zatnout, stáhnout - jednoduše řečeno, jako když potřebujete na záchod a musíte vydržet. Není to tedy nic složitého, ovšem je to zásadní.
1. Stahy pánevního dna
Lehněte si úplně uvolněně na podložku na zem, nohy mírně pokrčte. Stáhněte pánevní svaly jako když se vám chce hodně na velkou i na malou a s výdechem břicho vtáhněte dovnitř. Vydržte dvě tři vteřiny, v souladu s dýcháním, a povolte. A znova, konečník, močová trubice, s výdechem zatáhnout břicho a povolit.
Toto cvičení provádějte nejlépe denně, ze začátku 10 opakování. Po 14 dnech můžete zvýšit na 20. Zabere vám to jen pár minut, ale svému tělu velmi prospějete.
2. Stahy pánevního dna s překlopením pánve
Vycházíme z prvního cviku, tedy ležíme na podložce, aktivujeme oba svaly, zatáhneme břicho a zvedneme pánev nahoru nad podložku (do jedné linie s koleny), tady ještě sevřeme hýždě – půlky k sobě, potom se vrátíme 10 cm nad zem, překlopíme pánev co nejvíc nahoru, jako když chceme vtáhnout břicho pod žebra a pak teprve pomalu obratel po obratli pokládáme a dole úplně uvolníme.
Na první pohled to vypadá složitě, ale jde jen o to, kontrolovat svůj pohyb a cvik provádět pomalu, postupně.
Máte zkušenosti s těmito cviky a pomáhají vám?
Autor: Lucie Regenermelová