zdroj: Shutterstock.com
Sport a relaxace

Cvičení v horkých dnech: Jak si ho užít bezpečně?

Veronika Matoušová
23.07.2021

Kdo cvičení miluje, není pro něj překážkou žádné roční období a k pohybu si najde cestu za jakékoli situace a počasí. Horké letní dny jsou ale přece jen o něco náročnější pro každého příznivce pohybu. Protože je léto v plném proudu a teplejší dny nás jistě ještě čekají, máme pro vás pár tipů, jak si užít sport, zachovat si radost z pohybu, ale také zdraví.

Zvolte si vhodný druh pohybu

Pokud pravidelně sportujete a pohyb je nedílnou součástí vašeho života, jistě se ho nechcete vzdát ani v horkém létě. Je ovšem důležité dbát na jistá pravidla a více se ohlížet na potřeby těla. Stejně jako svůj trénink přizpůsobujete vždy vašemu aktuálnímu zdravotnímu stavu, v létě berte nemalý ohled také na počasí. Sportovat sice můžete opravdu po celý rok bez ohledu na to, kolik stupňů nám teploměr venku ukazuje, je ale dobré se zaměřit na sportovní aktivity, které jsou v létě vhodnější a zohlednit také denní dobu, kdy se do tréninku pustit.

Využijte brzkého světla a na sport si přivstaňte

V létě jsou jistě fajn venkovní aktivity, jako je běh, míčové hry, jízda na kole či na bruslích. I takovému sportu byste se ale měli vyhnout přes poledne nebo v brzkých odpoledních hodinách, kdy slunce nejvíc hřeje a rozpálené jsou rovněž silnice, chodníky, domy apod. Pokud v tomto čase sportujete, velmi rychle hrozí dehydratace, přehřátí organismu nebo úžeh. Během tropických dní je tedy lepší si přivstat a vyrazit na kolo nebo si zaběhat v časných ranních hodinách, kdy slunce ještě není tak silné a vzduch je více svěží. Pokud svůj trénink „odbudete“ ráno nebo nejpozději v dopoledních hodinách, skvěle začnete svůj den, budete mít splněno a po zbytek dne už se můžete věnovat jiným činnostem.

Vysoké teploty a zdravotní rizika: Pozor dávejte zejména na léky, které užíváte

Zrádné klimatizované tělocvičny

Pamatujte, že jakýkoliv pohyb na přímém slunci je v době veder velmi nebezpečný. I obyčejná procházka, práce na zahradě nebo túra může mít za následek úpal, úžeh, v horším případě i kolaps. Proto se vždy snažte hledat pro svou fyzickou aktivitu stinné místo, otírejte si krk, hrudník a paže studeným mokrým ručníkem, případně zvolte raději vnitřní prostory. Zde ale pozor na příliš klimatizovaná fitcentra. Pokud venkovní teplota atakuje třicet stupňů a z tohoto prostředí tělo vystavíte teplotnímu šoku v podobě přechodu do studené tělocvičny, je to pro vaše srdce zbytečná zátěž, navíc se vystavujete i riziku nachlazení.

Navyšte pitný režim

Hydratace je při sportu velmi důležitá za jakéhokoli počasí. Během letních dnů je však pitný režim nutné podstatně navýšit. Při vysokých teplotách tělo velice rychle ztrácí tekutiny (společně s minerály) díky nadměrnému pocení, ke kterému během sportu dochází. O to více je tedy nutné dodržovat pitný režim, a to nejen při samotném sportu, ale i před a po něm. Mějte proto během sportovních aktivit po ruce vždy lahev s vodou, ideálně minerální. Dopřát si můžete také nejrůznější iontové nápoje, vodu ochucenou ovocnými šťávami nebo naředěným 100 % džusem. Nápoje ale rozhodně nemusejí být studené, tím tělo neochladíte, naopak ho ještě více unavíte. Proto raději odolejte pokušení a místo ledových variant doplňujte tekutiny pokojové teploty.

Jste-li vášnivými sportovci, nemusíte se pohybu úplně vzdávat ani ve dnech, kdy teploty vyšplhají do tropických hodnot. Stačí dodržovat několik pravidel a nepřetěžovat své tělo přehříváním. A pokud zjistíte, že vám cvičení během veder nevyhovuje, je lepší si pár dní odpočinout.

Češi a zdravý životní styl

Je pití vody s citronem opravdu pro tělo tak prospěšné? 

Zdroj: www.vitalweb.cz

Autor: Veronika Matoušová

Bazalka: Jak ji využít při vaření a uchovat její voňavé listy co nejdéle?
Jak zvýšit libido: Sáhněte po rostlinné stravě a správném koření

Další články

Přirozenou cestou proti dlouhodobé únavě
Zdravý život

Přirozenou cestou proti dlouhodobé únavě

12.07.2021

Současný životní styl na nás klade obrovské nároky jak v pracovní, tak i ve vztahové sféře. V důsledku toho jedeme neustále na plný plyn a svoji tělesnou schránku i psychiku bohuže ...