Alkohol a kvalitní spánek nejdou dohromady. Co hrozí, když se před spaním napijete?
Asi každý zná velmi rozšířený a také oblíbený mýtus, že po sklence vína či piva se vám bude lépe spát. Pravda je ale taková, že sice usnete o něco rychleji, v dlouhodobém horizontu ale kvalitu spánku spíše snižujete. Přestože se tedy prokázalo, že po alkoholu snadno usínáme, následně spíme špatně, budíme se během noci a druhý den jsme unavení.
Aby zdravé tělo usnulo, potřebuje se zklidnit, zpomalit krevní oběh. Pravdou je, že s tím alkohol dokáže pomoci, proto v první fázi spánku NREM usneme snadno a rychle. Tím ale pozitiva pití alkoholu před spaním končí. V dalších fázích spánku je situace už horší.
Jak funguje proces spánku
NREM fáze má celkem tři stupně, během kterých se tělo a dech postupně zklidňují, dochází k uvolnění svalů a k poklesu tělesné teploty. Nejhlubším spánkem procházíme během fáze NREM3, která trvá přibližně hodinu a půl. Poté nastupuje REM fáze, při které dojde ke zrychlení srdečního rytmu a spustí se pohyby očí. To je doba, kdy sníme a tělo také zpracovává informace do paměti.
Pokud naše tělo funguje správně, tento spánkový cyklus se během noci zopakuje čtyřikrát i pětkrát a REM fáze se postupně prodlužuje. Alkoholem ale celý tento cyklus narušíme. Pokud totiž v krvi koluje alkohol, stává se, že nás nepustí do REM fáze. A proč? Alkohol funguje jako sedativum, které nám pomůže rychle usnout, zároveň ale nedovolí zrychlit tep, tím je tedy celá struktura kvalitního spánku silně narušena. Proto se v takové situaci častěji budíte, nemůžete třeba pak už ani usnout, a to vás může dohnat až k chronické nespavosti či častému usínání během dne. A pokud jde o počáteční výhodu, pak pamatujte, že čím častěji a čím více pijete, tím se schopnost rychle usnout zhoršuje.
Jaké to může mít následky
A co vám může způsobit dlouhodobý nedostatek spánku v REM fázi? Především dochází ke zhoršení paměti a schopnosti se koncentrovat. Ve spánku je navíc běžné, že se pravidelně otáčíte a nějak pohybujete, což se v takovém případě neděje a budíte se poté nejen unavení, ale také rozlámaní. Rovněž dochází ke zvýšení pravděpodobnosti chrápání a hrozí větší riziko vzniku spánkové apnoe. A tady už jde i o další zdravotní problémy s tímto spojené.
Následná celodenní únava způsobí, že nemáte dostatek energie na pravidelný pohyb a budete mít sklon vybírat si tučnější a kalorická jídla. Nekvalitní spánek navíc zpomaluje metabolismus. Proto pokud se například snažíte zhubnout, skleničkou před usnutím si rozhodně nepomůžete, spíše se okradete o spánek a hubnutí si ztěžujete. Alkohol tedy raději co nejvíce omezte a určitě nepijte později než tři, ideálně čtyři hodiny před tím, než jdete spát.
Co vám naopak pomůže ke kvalitnímu spánku
Základem je tedy vyhnout se alkoholu 3 až 4 hodiny před spaním. Pozor si dejte také na jídlo, které si dopřejte maximálně 2 až 3 hodiny před ulehnutím do postele. Večer se také již vyhýbejte modrému světlu z obrazovek počítačů, mobilů nebo televizí. Je rovněž dobré spát pravidelně, chodit v podobnou dobu spát a v obdobnou dobu vstávat. Pokud dodržujete všechna doporučení, ale stejně míváte problémy s usínáním, zkuste se během dne více hýbat, zdravá fyzická únava dokáže divy. Dobře se vám také bude spát v chladnější místnosti, ideální je teplota kolem 20 stupňů. V ložnici nemějte příliš mnoho věcí a vyhněte se zde výrazným barvám.
Zdroj: Autor
Autor: Veronika Matoušová