Syndrom spánkové apnoe
Syndrom spánkové apnoe je poměrně časté onemocnění patřící mezi poruchy spánku. Je charakterizované poruchou dýchání projevující se zástavou dechu. Je provázeno chrápáním a sníženou zásobou těla kyslíkem během spánku.
Onemocnění postihuje cca 10 % populace, více jím trpí muži. Ve středním a vyšším věku je toto onemocnění velmi časté, neoficiálně se udává, že spánkovou apnoe onemocní zhruba polovina mužů ve věku nad 50 let.
Syndrom spánkové apnoe (SSA) se dělí na tři typy
- obstrukční – je nejčastější. Představuje až 90 % všech SSA. Příčina tkví v horních dýchacích cestách. Při nádechu je normálně v oblasti hltanu negativní tlak, podtlak, který má tendenci zužovat průsvit hltanu. Průsvit je u zdravého člověka udržován svaly v stěně hltanu, jejich svalovým tonem (napětím). Tento svalový tonus je ale u nemocných snížen, což může vést ke kolapsu hltanu. Významnou roli hraje i velikost měkkého patra a patrového čípku (uvula) ve smyslu jejich zvětšení, zvětšené mandle, vzácněji tumory, omezeně průchodná nosní dutina a nosohltan, které tak zmenšují prostor v oblasti patra a hltanu
- centrální – vzniká při postižení centrálního nervového systému. U tohoto typu chybí vlastní aktivita nádechových (inspiračních) svalů. Příčinou je různými mechanizmy (např. zánětem, mechanicky, farmakologicky nebo cévními onemocněními) poškozené dechové centrum, které sídlí v prodloužené míše.
- smíšený – je kombinací dvou předchozích
Rizikové faktory spánkové apnoe
Velice významným faktorem je obezita s vyšším BMI (=body mas index, poměr tělesné hmotnosti k druhé mocnině tělesné výšky), větší obvod krku, vyšší věk (nad 40 let).
Mezi další rizikové faktory patří různé anomálie (malá spodní čelist, větší a ochablé měkké patro, zvětšené mandle, atd.), užití alkoholu před spaním, užívání některých sedativ, hypnotik, myorelaxancií (léky uvolňující svaly).
Léčba spánkové apnoe
Nejefektivnější metodou je použití nazální přetlakové ventilace (CPAP).
Jde o přístroj, který zabezpečuje pomocí nosní masky kontinuální přetlak v dýchacích cestách. Zabraňuje se tak kolapsu ochablých stěn hltanu. Pacient používá přístroj v domácím prostředí každou noc a jeho pravidelné používání zlepšuje průběh onemocnění.
Další možnost představuje u některých nemocných chirurgická léčba. Zahrnuje postupy, které vedou k odstranění překážek v dýchacích cestách, a tím zlepšují jejich průchodnost. Patří sem například:
- operace měkkého patra laserem, klasicky, radiofrekvenčně
- plastika hltanu v oblasti patrových mandlí
- posun jazyka
- redukce objemu jazyka
- posun horní a dolní čelisti
- operace na jazylce
Prevence spánkové apnoe
Prevence SSA spočívá ve vyloučení nebo omezení působení výše uvedených rizikových faktorů.
Patří sem takzvaná životosprávná opatření, která radí vést život s pravidelnou a přiměřenou dobou spánku. Jíst naposled několik hodin před spaním. Vyvarovat se užití alkoholu, nekouřit a být opatrní s hypnotiky před ulehnutím.
Doporučuje se redukce hmotnosti u obézních pacientů a nekouřit. A také snažit se při spánku vyhýbat se poloze na zádech. Raději se snažit usínat na boku.
Dodržování těchto zásad je základem prevence a snižuje příznaky už rozběhnuté nemoci. Samozřejmě u pokročilejších stadií je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc, kdy se onemocnění vyšetří a dále se postupuje odbornými kroky.
Máte zkušenosti s tímto onemocněním a jak u vás probíhala léčba?
Autor: Lucie Regenermelová