Spánek a sny

Tipy pro dobré usínání

Milena Mocková
05.07.2012

Vše potřebné pro doplnění nové energie je sedm hodin spánku. Co ale dělat, když ne a ne usnout? V tomto článku vám poradíme, jak si rychle a kvalitně odpočinout.

Celý den jste v jednom kole, těšíte se do postele, ale jakmile zalehnete, nemůžete usnout? Rozhodně zapomeňte na prášky, protože ty vám pomohou pouze krátkodobě a navíc mohou způsobit závislost.

Mnohem lepší jsou přirozené prostředky a osvědčené recepty, které působí stejně efektivně jako ukolébavka nebo pusa na dobrou noc v případě malého děťátka.

Čerstvý vzduch

Pobyt venku na nás má pozitivní vliv v mnoha ohledech. Dostatek kyslíku pomáhá regenerovat organismus, zpomaluje proces stárnutí a celkově posiluje imunitní systém. Tělo je díky němu uvolněnější a snadněji zvládá fyzické a psychické účinky stresu.

Pokud se během dne nedostanete na procházku, půl hodiny před spaním si vyvětrejte ložnici.

Relaxační koupel

Obvykle stačí 15 minut odpočinku ve vaně a úspěch v podobě klidného spánku je zaručen. Teplá voda působící na tělo snižuje svalové napětí, odbourává denní stres a navozuje pocit příjemné únavy. Účinky lázně podpoříte a umocníte vhodnou přísadou, nejlépe bylinkovým olejem určeným k uvolnění a relaxaci.

Oblíbená hudba

Většinu problémů se spaním, způsobenou přemírou stresu a starostí, může vyřešit tzv. muzikoterapie. Těsně před spaním si pusťte oblíbenou pomalejší hudbu a soustřeďte se jenom na její zvuk. K poslechu jsou vhodné zejména instrumentální skladby a relaxační nahrávky, popř. zpěv ptáků nebo různé zvuky přírody.

Čtení

Někdy není naše tělo navzdory náročnému dni připravené ihned usnout. Potřebuje trochu času na zklidnění. Ideální je cca 20 minut strávit třeba čtením. Vhodná je lehká literatura, která vás přivede na jiné myšlenky.

Čaj

Bylinkové čaje jsou tradičním lékem na nespavost. Zklidňují a pomáhají se uvolnit fyzicky i psychicky. Heřmánek redukuje stres a pocit úzkosti. Působí jako lehké sedativum a uvolňuje svaly.

Podobně účinkuje i lipový čaj a mučenka. Při obtížích s nespavostí také skvěle pomáhá kozlík lékařský. Čaj pijte hodinu před ulehnutím do postele.

Proč nemůžeme spát

  • Plný žaludek – trávení pozdního jídla tělo zbytečně aktivuje a neumožňuje mu správně odpočívat
  • Léky – některé prášky mohou negativně ovlivňovat spánek i usínání
  • Pozdní cvičení – aktivní pohyb krátce před spaním tělo osvěžuje a nabíjí novou energií. Takové zahřátí přetrvává několik dalších hodin.
  • Kofein, alkohol – kávu, čaj či sklenku vína si dopřejte minimálně pět hodin před spaním, protože působí stimulačně.
  • Starosti - mnoho lidí nedokáže vypnout, protože jejich mozek je příliš zaneprázdněn.

 

Máte problémy se spaním? Co vám pomáhá pro snadné usínání?

Autor: Milena Mocková

Vši v kolektivech a na dětských táborech
Karcinom prostaty - prevence

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Hemoglobin – krevní barvivo
Anémie

Hemoglobin – krevní barvivo

17.07.2012

Hemoglobin (Hb) je krevní barvivo obsažené v tělech obratlovců a některých dalších živočichů, jeho hlavní funkcí je přenos kyslíku z plic do tkání a opačným směrem odstraňování oxi ...

Totální endoprotéza kyčle
Onemocnění kloubů a končetin

Totální endoprotéza kyčle

16.07.2012

Totální endoprotéza kyčle znamená úplnou neboli celkovou náhradu kyčelního kloubu – hlavice i jamky, a to v případě, že došlo k poškození kloubu např. úrazem, zánětlivým onemocnění ...