Spánek a sny

Kvalitní spánek - jak ho dosáhnout

Magdalena Šalamounová
12.11.2011

Spánek je pro tělo velice důležitý. To, jak spíme, se promítá do našeho celkového zdravotního stavu, ale i do nálady celého dne. Pokud se špatně vyspíme, celý den se nám zdá být dlouhý, unavený, naše schopnosti jsou výrazně utlumené‚ pozornost se snižuje a jsme podráždění.

Nedostatek spánku také může způsobit různé úzkosti, deprese, bolesti hlavy, malou aktivitu a nevýkonnost. Kromě toho může mít nekvalitní spánek výrazný dopad na celkový imunitní systém a naše srdce.

Asi každý z nás někdy zažil pocit nevyspání, ale někteří lidé tento stav zažívají každý den.

Nespavost je velmi nepříjemný problém, kterým trpí zhruba 30% populace, což není vůbec málo. Nespavost se může projevovat různě. Člověk trpící nespavostí se může potýkat s neskutečně dlouhým usínáním, které trvá až několik hodin a doba spánku se tím zkrátí natolik, že nakonec dotyčný spí pouze několik hodin. Nebo může být spánek natolik povrchní, že má člověk po probuzení pocit, že snad vůbec neusnul.

Dalším druhem nespavosti je také probuzení se uprostřed noci nebo velmi brzy ráno a poté nemožnost usnout znovu. Všechny tyto formy nespavosti jsou tedy velmi stresující a mnoho lidí se okamžitě uchyluje k řešení situace různými prášky na spaní. Prášky na spaní by však měly být až tím posledním řešením.

Můžeme se podívat, jakými fázemi spánek prochází a co bychom mohli zkusit ovlivnit ještě předtím, než se uchýlíme k použití léčiv.

Fáze spánku

První fáze spánku je doba těsně před usnutím. Celý organismus se uvolňuje a připravuje se ke spánku.

Druhou fází je tzv. REM, pro kterou jsou charakteristické rychlé pohyby očí. Dále vzniká ve svalech napětí a zdají se sny. Tato fáze se během spánku opakuje 3x až 4x.

Třetí fází je tzv. NREM, ve které se mohou dostavit samovolné pohyby rukou, nohou. Je to dáno vysokým svalovým napětím. Oči se nepohybují a sny jsou velmi slabé. Tato fáze má ještě 4 podfáze, poslední z nich zahrnuje nejhlubší spánek, ve kterém je velmi těžké se probudit.

Pokud člověk neprochází všemi fázemi spánku, nastávají problémy s nespavostí.

Příčiny nekvalitního spánku

  • nekvalitní matrace a polštář
  • přemýšlení o starostech, řešení různých problémů, které nás nutí být vzhůru
  • jídlo bezprostředně před spaním
  • chodit spát v nepravidelnou noční dobu
  • velké horko nebo zima v místnosti
  • zapnutý počítač, usínání u televize

Rady pro kvalitní spánek

  • krátká večerní procházka
  • jíst pouze do 18. hodiny
  • sklenice teplého mléka, bylinkový čaj s medem
  • čtení knihy
  • spaní v úplné tmě
  • sex nebo sprcha před spaním

Autor: Magdalena Šalamounová

Laserová terapie
Svět bez rakoviny - příběh vitaminu B17

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Vztah rodičů k dětem a obráceně
Péče o dítě

Vztah rodičů k dětem a obráceně

14.12.2011

Je to jako koloběh – nějakým způsobem se chováme ke svým rodičům, koukají na to naše děti a vytvářejí si tak jakýsi vzor nebo snad normu, podle které se posléze podobně chovají k n ...

Robotická operace
Nemoci a léčba

Robotická operace

07.12.2011

Robotika v oblasti medicíny je pro laickou veřejnost stále záležitostí s mnoha otazníky, přestože všichni žasneme nad úspěšností operací a nevídanými možnostmi s ní spojené. Jde sk ...