Rozvoj osobnosti

Jak se vyrovnat se ztrátou zaměstnání

Lucie Regenermelová
26.03.2010

Přišla doba krize a stát se to může každému z nás – přijít o práci. Ztráta zaměstnání je pro většinu lidí velmi nepříjemnou zkušeností. Pro někoho je to hluboký zásah do jeho života a velké neštěstí, pro jiného životní výzva. Je to sice obtížná situace, nikoliv však neřešitelná. Není na co čekat. Naopak začít hned pracovat a především sami na sobě.

Ať už nazýváme ztrátu zaměstnání jakkoli - snižovali stavy, byl jsem propuštěn, dali mi padáka, dostal jsem vyhazov apod. - obvykle se spojuje se špatnými pocity (a to i v případě vlastního dobrovolného odchodu). Z množství náročných životních situací, jako je např. úmrtí v rodině, rozvod, vážná nemoc, zastává taky ztráta zaměstnání v tomto žebříčku jedno z předních míst  jakožto výrazný stresor. Ztráta zaměstnání má značný dopad na pociťování emocionální pohody a psychické rovnováhy.

Vnitřní zpracování nezaměstnanosti (především když dostane člověk náhlou neočekávanou výpověď) představuje proces, který zahrnuje:

  • popírání - jedinec si nepřiznává, že přišel o zaměstnání, nemůže a nechce tomu uvěřit
  • hněv - zvýšená míra agrese namířená na práci, zaměstnavatele jako organizaci i přímého nadřízeného, ale i na sebe, své blízké či taky cizí nezainteresované osoby
  • frustrace - pocit nespokojenosti, prázdnoty a strádání (čehokoli materiálního i vnitřní pocity, např. neuspokojení potřeby sebeuplatnění, pracovního a sociálního statusu, pozice)
  • adaptace - vnitřní zpracování ztráty zaměstnání, překlenutí předchozího nepříjemného období ve smyslu zvnitřněného „jdu dál, přenesl jsem se již přes to“.

Lidé, kteří přišli o práci, často bojují se svojí identitou („kdo vlastně jsem a proč jsem“) a můžou tak upadnout do stavů deprese.

Problémy spojené se ztrátou zaměstnání

  • finance a materiální zabezpečení jedince či rodiny
  • vnitřní, psychické potíže (obavy, nejistota, pocity nespravedlnosti, zoufalství, úzkosti, strachu, snížené sebehodnocení, sebeúcta a celkově zkreslený sebeobraz, deprese apod.)
  • konflikty rodinné či sociální, které můžou vyplývat z předchozích dvou uvedených

Jak znovu získat práci?

Při ztrátě zaměstnání dojde k zásadní změně v životě. Navíc na začátku nikdo neví, jak dlouho bude stav nezaměstnanosti trvat. Bude trvat tak dlouho, jak mu to dovolíme! Vždycky se dá něco dělat.

Nejdůležitější je:

1. Psychická a fyzická rovnováha – prvním krokem je udržet si psychickou a fyzickou rovnováhu. Cvičení, studium, vzdělávací kurzy, to vše pomůže k posílení psychiky i fyzické zdatnosti.

2. Pozitivní myšlení – nám pomáhá zlepšit sebevědomí a získat dobrou náladu. Pesimismus ještě nikomu úspěch nepřinesl a hlavně nepřesvědčil zaměstnavatele o tom, že jsme ti praví zaměstnanci pro něj. Získat pozitivní  myšlení nám pomůže čtení pozitivních článků, diskuse s pozitivně myslícími kamarády, radování se z malých úspěchů.

3. Zachování režimu – vůle a odhodlání s časem klesají. Snadno se pak zvyká na to, že nikam nemusíte, nic nemusíte dělat. Pro udržení aktivity je vhodné zachovat si původní režim. Vstávat v pracovní dny ve stejnou dobu, zaměstnat se aktivitami minimálně na 8 hod. denně (např. cíleně hledat práci, účastnit se rekvalifikačních kursů …).

4. Rozbor finanční situace – hned v prvních dnech je vhodné si zmapovat všechny příjmy a výdaje. Zjistit kolik měsíců/týdnů máte pokryty náklady a tedy kolik času máte na získání nové práce. Také je třeba neprodleně snižovat všechny náklady, které jsou možné. Obecně platí pravidlo, že jsme schopni uspořit 10% svých příjmů každý měsíc. Někdy stačí jen začít jíst skromněji.

5. Klíčem k nové práci jsou moje schopnosti – hledání práce začíná u nás samotných. Hlavní otázky jsou – „Co umím nejlépe?“, „V čem jsem nejvíce úspěšný?“. To jsou dvě oblasti, které je potřebné si vyjasnit ještě před tím, než začnete hledat zaměstnání. Je totiž nevhodné hledat práci, na kterou nemáte schopnosti a nebaví vás.



Ocitli jste se i vy bez zaměstnání a jak dlouho vám trvalo, než jste našli nové?

Autor: Lucie Regenermelová

Jak zvýšit sílu vakcín?
„Babské recepty“ při nachlazení

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...