Zavádění příkrmů - 2. díl
Během šestého měsíce by si dítě mělo zvyknout sníst celou porci zeleniny, která mu nahradí celý oběd. Pokud ne, netrapte se tím a dítě dokojte nebo dokrmte umělým mlékem. Jako další samostatná porce se přidává ovocné pyré.
Ovoce a jiné svačiny
Mezi ovoce vhodné pro přikrmování dítěte patří jablko, banán, hrozny (jenom šťáva), hruška, broskev, meruňka, blumy, švestky - vše loupané bez slupky. Mrkev a jablko je možné povařit. Nevhodné jsou citrusové plody, rybíz, jahody a tropické ovoce.
Ovoce nedoslazujeme, podáváme tři až čtyři dny a sledujeme reakce. Pokud žádné nejsou, můžeme nealergické druhy mixovat dohromady. Vše strouháme jen na skleněném nebo plastovém struhadle, neztrácí se tak vitamíny. Ovocem je vhodné nahradit dopolední mléčné krmení, nejlépe postupně.
Jako svačinka mohou také posloužit kojenecké přesnídávky, které mají výhodu v tom, že se nemusí skladovat v lednici, proto jsou velmi vhodné při cestování, na letních procházkách apod.
Pokud vy sama trpíte alergií na některé druhy ovoce, nabízejte je dítěti až od jednoho roku a zatím dávejte jen banán.
Dítěti můžeme také nabídnout jogurt. Nejideálnější je bílý. Pokud dítěti nechutná, nepřislazujeme ho, ale dochutíme ovocem.
Do jednoho roku nepodávejte žádné ochucené tvarohy či různé smetanové výrobky. Obsahují mnoho bílkovin, které dítě nedokáže zpracovat, a zatěžujete mu tak ledviny.
Pití - čaj, šťáva i voda
Dítě by už mělo pít také čaj nebo ovocné šťávy. Čaje nedoslazujeme. Do jednoho roku jsou nejvhodnější speciální dětské čaje, po roce můžeme vařit běžné ovocné. Nejsou vhodné granulované čaje, jelikož jsou přislazované. Čaj dáváme po lžičkách nebo z hrníčku, pokud možno ne z lahve s dudlíkem.
Stoprocentní ovocné šťávy je vhodné ředit vodou minimálně 1:2 i více. Pokud dítě odmítá šťávu i čaj, postačí voda. Buď kojenecká nebo obyčejná převařená. Pití nabízejte dítěti několikrát denně.
Od kdy je důležité maso
Děti potřebují maso asi od 6. měsíce. Po této době jsou již spotřebované zásoby železa, které si dítě ukládalo ještě v matčině těle, a musí ho nyní přijmout zvnějšku. Maso dodává tělu takové železo, které dětský organismus velmi snadno zpracovává.
Nezbytnost železa pro dětský organismus
- Pro dítě by měl nedostatek tohoto stopového prvku dopad na jeho zdraví
- Železo je součástí červených krvinek, které transportují kyslík
- Nedostatek železa způsobuje bledost a malátnost
- Nejvíce kyslíku potřebují mozkové buňky
Recept pro toto období
Krůtí maso s brokolicovou omáčkou
50 g uvařeného krůtího masa
5 růžiček brokolice
100 ml kojeneckého mléka
2 lžičky olivového oleje
1 malý brambor
Brokolici rozebereme na růžičky, umyjeme a uvaříme v páře spolu s bramborem. Uvařenou brokolici a brambor rozmixujeme, rozmixované uvařené maso přidáme k zelenině a zamícháme. Do hotového jídla přimícháme předem připravené kojenecké mléko a olivový olej.
Pokud máte nějaký osvědčený recept, který vašemu dítěti chutnal, napište nám jej.
Autor: Lucie Regenermelová